Türkiye, daha çok unutacak!

Araştırmalar, Türk halkının giderek daha fazla hafıza sorunu yaşayacağını gösteriyor.

Yaşam

Türkiye, daha çok unutacak! Türkiye Alzheimer Derneği, bu nedenle yakınlarında Alzheimer belirtileri hissedenlerin vakit kaybetmeden nöroloji uzmanına başvurmasını öneriyor. Birinci dereceden yakınlarında Alzheimer olanlar, hastalık açısından risk altında bulunuyor. Özellikle erken yaşlarda başlayan hastalıkta genetik faktörler daha çok rol oynuyor. 60 yaşından sonra başlayan hastalıkta ise ailevi özellikler daha az etkili. Diğer risk faktörleri arasında diyabet, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve obezite sayılabilir.

ALZHEIMER'DAN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ?
Uzmanlara göre Alzheimer‘dan korunmak için yapılması gerekenler ise şöyle:
Zihninizi aktif tutun: Bulmaca çözmek, hikâye yazmak, satranç oynamak, okumak... Önemli olan beyni aktif tutmak, bu nedenle yaratıcı aktivitelerle ilgilenin.

Hayvansal yağları tüketmeyin: Sağlıklı beslenin. Bunun için tereyağı, iç yağı gibi hayvansal yağlar yerine zeytinyağı gibi bitkisel yağları tercih edin. Protein kaynaklarından et, tavuk, balık, yumurtanın daha düşük yağ içeren türlerini tüketin. Beslenmenizde sebze ve meyveye mutlaka yer verin.

Egzersiz yapın: Egzersiz endorfin hormonunun salgılamasını artırarak insanı mutlu kılar, kasların daha düzgün çalışmasını sağlar. Sadece Alzheimer'den değil kalp-damar hastalıklarından da korur. İdeal egzersiz, düzenli yürüyüştür. İmkânı olanlar için yüzme çok iyi bir yöntem. Ayrıca fizyoterapistlerin kontrolünde ağırlık çalışmaları da hem kas gücünün hem de kemiklerin korunması için çok yararlı.

Kolesterole dikkat: Çalışmalar, yüksek tansiyon ve kolesterolün Alzheimer riskini artırdığını gösteriyor. Sağlıklı kolesterol değerleri için toplam kolesterol 200 'ün altında, kötü kolesterol 130'un altında, iyi kolesterol ise 50'nin üstünde olmalı.

Sigaradan uzak durun: Alzheimer riskini artırdığı için sigara kullanmayın.

ntvmsnbc
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: