TÜRKİYE 'VAN İÇİN TEK YÜREK' OLDU!

Türk televizyon tarihinde bir ilke imza atıldı. 19 yayın kuruluşu, 7.2’lik depremle sarsılan Van’ın yaralarını sarmak için ortak bir yardım geccesi düzenlendi.

Magazin

TÜRKİYE 'VAN İÇİN TEK YÜREK' OLDU! Başbakan Erdoğan'ın da telefonla bağlandığı programdan notlar:

— Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: Yarın (bugün) çadır derdi kalmayacak...

— Japonya'daki Türk büyükelçiliğinin önüne, üzerlerinde 'Başar Türkiye' yazan ve içlerinde para olan zarflar bırakılıyor...

— Paris'ten yayına bağlanan ve okullardaki tatilin bayram sonrasına kadar uzatıldığını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer: "Eğitimle ilgili bir konferans için Paris'teyim. UNESCO'nun Genel Direktörü açılış konuşmasında, 'Türkiye'ye geçmiş olsun. Aslında burada Azra bebeğin geleceğini belirleyecek olan bir tartışma yapacağız. İnsanlık, Azra'nın görüntüsüyle tek duyguda birleşti ve empati yaptı. Bugün tartışırken, Azra bebek ve benzerleri için geleceği tasarladığımızı unutmayalım' dedi..."

— Deprem Uzmanı Oğuz Gündoğdu: "Ben 7.2'yi duyunca korktum. Beni korkutan olası ölü sayısıydı. Bu şiddetteki bir depreme göre can kaybımız az..."

— Kanal D ve Atv, dün gecceki reklam gelirlerini kampanyaya aktarma kararı aldı ve tutar yaklaşık 2 milyon TL'ydi. Reklam verenlere teşekkür çünkü fiyatlar iki katıydı.

— Kızlay Başkanı Ahmet Lütfi Akar: Kızılay olarak para kampanyası başlatmadık ama buna rağmen iki günde Van hesaplarımızda 10 milyon lira toplandı...

— Erciş'te, depremden 50 saat sonra bir enkazın altından kanadından yaralanmış bir güvercin çıkartıldı. Hala arama kurtarma çalışmaları devam ettiği için güvercine 'umut' ismi verildi.

— Halil amca / Köyü depremde yerle bir olan Halil amca, köylerine giden yardım görevlilerine bir çuval elma verdi ve 'bunu ihtiyacı olanlara ulaştırın' dedi. Halil amca her gün görevlileri arayarak 'bir şeye ihtiyacınız var mı?' diye soruyor.

— Geccenin sonuçlarından biri: Deprem vergilerinin nereye harcandığını merak ediyoruz.

Geccenin sonunda 62 milyon TL ile 80 okul, evler, sağlık ocakları, yurt yapımına ilişkin sözler alındı.

Bunlarda ilginizi çekebilir: