Türkiye'deki 56 genelevde 3 bin kadın var

AK Parti İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati, partisinin Grup Başkanlığı'na verdiği yasa teklifi ile genelevlerin kapatılmasını istedi. Teklifin gerekçesinde, kadınların bu çağda bir mal gibi satılmasına devletin izin vermemesi gerektiği belirtilirken, bu durumun devam etmesinin modern çağda kölelik düzeninin devam ettiği izlenimi yarattığı ifade edildi.

Yaşam

Türkiye'deki 56 genelevde 3 bin kadın var İLK GÖRÜŞLER OLUMSUZ

Teklif üzerinde grupta inceleme yapıldı. İlk incelemeler sonunda şu tespitler yapıldı: "Devlet eliyle kadın satışı yapılmıyor. Genelevler özel işletmelerdir, sadece bir izin prosedürü uygulanır. Genelevlere ihtiyaç duyan kesim zaman içinde azalmıştır. Geçmişte olduğu gibi gençler arasında geneleve gidenlerin sayısının yüksek değildir. Daha çok köyden gelenlerin ilgi göstermektedir. Toplumda ilişkilerin daha rahat yaşanması da ilgiyi azaltmıştır. Genelevler zaman içinde kendiliğinden işlevini yitirecektir. Hâlâ ihtiyaç duyan az da olsa bir kesim vardır. Çok ihtiyaç duyan kesimin bu imkandan mahrum kalması durumunda tecavüzler artabilir, sağlık sorunları yaşanabilir." Habertürk'ten Saliha Çolak'ın haberine göre, teklif ile ilgili ilk değerlendirmede 'olumsuz' görüşler bildirilmesi nedeniyle teklif beklemeye alındı.

56 GENELEVDE 3 BİN KADIN VAR

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) tarafından 2007 yılında hazırlanan "Seks Ticareti" dosyasında, Türkiye'de 100 bin civarında "seks işçisi" bulunduğu, 56 genelevde yaklaşık 3 bin kadının çalıştığı, tescil edilmeyenlerin sayısının 12 bin olduğu ve yaklaşık 85 bin kişinin de yasa dışı çalıştığı belirtildi.

'Tarihin en eski mesleği'

İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı Sağlık ve Eğitim Koordinatörü Dr. Muhtar Çokar seks işçiliğinin, tarihin en eski mesleği olduğunu belirterek şunları söyledi: "Tarih öncesi toplumlarda, bereketin sembolü olarak tapınak fahişelerinin kullanıldı. Bu Sümerler'e "İnanna", Babiller'e "İştar", Yunanlar'a "Afrodit" ve Romalılar'a da "Venüs" olarak geçti. Ortaçağ Avrupası'nda fuhuş kilise tarafından "yararlı bir günah" olarak görüldü. Osmanlılar'da yasak olmasına rağmen gizli yollarla yapıldı. 1961'de izin sistemi getirildi. Bu da olumlu oldu. Aksi halde işin yer altına indiği için sağlık ve güvenlik açısından birçok sakıncayı beraberinde getirir."

Tahmin edilen yasadışı seks ticareti yapan kadın sayısı 85 bin.

Bunlarda ilginizi çekebilir: