Türkiye’deki ilk fusion pop şarkısı Atiye‘den

Türk pop müziğinin renkli ismi Atiye, 3 yıl süren suskunluğuna noktayı koydu. Atiye geleneksel Qawwali müziğinin üstüne sözlerini Sibel Algan’ın yazdığı düzenlemesi Erol Sebebci’ye ait yeni şarkısı ‘Ses Seda Yok’u Mikslarj etiketiyle tüm dijital dünyada yayımladı.

Kültür-Sanat

Türkiye’deki ilk fusion pop şarkısı Atiye‘den Türkiye’de çıkan ilk fusion pop şarkısı olma özelliğini taşıyan ‘Ses Seda Yok’un kayıtları Mumbai ve İstanbul’da gerçekleşti. Dünyaca ünlü Hint’li keman maestro’su Kala Ramnath’ın eşlik ettiği şarkıda bir tür hint zurnası olan ‘shehnai’ ilk defa Türk şarkısında kullanıldı.

Coşkulu ve bünyedeki tesiri uzun süren şarkı, farklı kültürlerin birleştirilmesinden oluşuyor.

Şahmeran dansı ve Nagina

Aytekin Yalçın yönetmenliğinde çekilen, güçlü görsel zenginliğe sahip video klipte Atiye dans koreografisini Çisil Sıkı ile birlikte hazırladı. Video klipte Atiye modernize edilmiş şahmeran dansı ile Nagina’yı (eski hint filmi dansı) kullandı.

Önümüzdeki aylarda diğer yeni şarkılarını kısa aralıklarla müzikseverlerin beğenisine sunacak olan Atiye, bu şarkıların da yer aldığı albümünün hazırlıklarını tamamlamak üzere.

* Qawwali (Kavvali), Hint Çişti sufilerinin müziğidir. Yaklaşık 700 yıllık bir geleneğe dayanır. Önceleri günümüz Hindistan ve Pakistan topraklarındaki tekkelerde çalınmakta iken daha sonra uluslararası ilgi gördü. Özellikle Nusret Fateh Ali KHan'ın farklı milletlerden müzisyenlerle gerçekleştirdiği çalışmaları, kavvali müziğin ün kazanmasını sağladı. Dinleyiciler ve müzisyenlerin kavvali çalınırken bir tür vecd durumunda geçtiği, kendilerini Tanrı ile bir hissettikleri söylenir.

SES SEDA YOK

FIRTINA YAKIN
TOPLANDI GÜRUH
AYRILDI GEMİ,
BİZİ ALMADI NUH

KAPILAR KAPANDI
KONULAR KAPANDI
KAPANDI HESAP
KAPAN KAPANA

KARANLIKTA FISILTILAR
SOLUKLAR KESİLDİ
AZALDI ZAMAN
KAPANDI KAPAN

SES SEDA YOK KİMSEDE
SES SEDA YOK KİMSEDE
YA AHALİ NEREDE
YA AHALİ NEREDE

SES SEDA YOK KİMSEDE
SES SEDA YOK KİMSEDE
YA AHALİ NEREDE
HARABEYİZ HARABE

DUYMADI BİRİ
DUR DİYEMEDİ
YA BİLMEDİ YA…
BİL İSTEMEDİ

KAPLIYDI SEMA
GRİ İNCE TÜLLE
PARLAKTI GERÇEK
GÖRÜLMESEDE

SÖZ: SİBEL ALGAN

MÜZİK: GELENEKSEL QAWWALİ ESERİ

ARANJÖR: EROL SEBEBCİ

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: