Uçan Süpürge 16. kez beyaz perdede

"Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'' 9-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek

Kültür-Sanat

Uçan Süpürge 16. kez beyaz perdede ''Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'', bu yıl 9-16 Mayıs tarihleri arasında 16. kez beyaz perdede seyirciyle buluşacak.

Derneğin yönetim kurulu başkanı Halime Güner, ''Şakaya gelmeyecek kadar önemli konular'' olarak belirttiği çocuk gelinleri ve festivali özellikle bugün gündeme taşımak istediklerini söyledi.

Güner, Türkiye'nin ilk kadın film festivali Uçan Süpürge'nin, aynı zamanda Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu'nun (FIPRESCI) ödül verdiği tek kadın filmleri festivali olduğunu vurguladı.

Festival Koordinatörü Özlem Kınal da bu yılki temayı ''...rağmen...' dayanışma devinim'' belirlediklerini ve bunun hayatın her alanında zorluklara mücadele eden kadınların danışmalarına da çağrı niteliğini taşıdığını ifade etti.

Festivalin 15 bölüm ve 110 filmden oluştuğunu kaydeden Kınal, filmlerin Kızılırmak Sineması, Alman Kültür Merkezi ve Ankara'daki 9 üniversite kampüsünde gösterileceğini belirtti.

Kınal, festivalde ''Onur Ödülü''nün 120'yi aşkın filmde rol alan Perihan Savaş ile Zeynep Aksu'ya, ''Bilge Olgaç Başarı Ödülü''nün ise kuaför ve makyöz olarak girdiği sahne hayatına filmlerde oynadığı rollerle dikkati çeken Suzan Kardeş'e verileceğini açıkladı.

Kınal, bu yıldan itibaren ilk kez verilecek festival ''Tema Ödülü''nün ise ''Onunla ilgili ne söylense eksik kalır'' diyerek Yıldız Kenter'e takdim edileceğini belirten Kınal, festivalin ''Genç Cadı ve FIPRESCI ödülleri'nin kapanış töreninde belli olacağını söyledi.

Festivalin Devlet Opera ve Bale'sinin gösterisiyle açılacağını ifade eden Kınal, festivalde film gösterimlerinin yanı sıra yönetmen ve oyuncularla söyleşi, panel ve sergilerin de olacağını kaydetti.

Bunlarda ilginizi çekebilir: