UEFA BAŞKANI PLATINI'DEN FENERBAHÇE CEVABI!

UEFA Başkanı Michel Platini, sona eren UEFA Kongresi'nin ardından açıklamalarda bulundu. Platini, Başbakan Erdoğan'ın şike konusunda kulüplerin değil, şahısların cezalandırılması konusunda haklı olduğunu ancak sistemin yıllardır böyle işlediğini söyledi..

Magazin

UEFA BAŞKANI PLATINI'DEN FENERBAHÇE CEVABI! Michel Platini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Gerçek kişilerin işlediği suçlar nedeniyle tüzel kişiler ceza almamalı. Gerçek kişiler şike nedeniyle en ağır cezayı almalı" sözlerini haklı bulduğunu belirterek, "Ankara'da iki gün önce Başbakan Erdoğan'la görüştüm. Kendileri aynı şeyi ifade ettiler. 'Haklısınız' dedim. Ancak sistem bu şekilde oluşturulmuş. On yıllardır böyle oluyor. Disiplin Komitesi aslında bağımsız bir komite. On yıllardır bu şekilde çalışıyor. Ancak ben de size katılıyorum. Yani bir kulüp başkanı bir usulsüzlük yaparsa kulübün tamamı cezalandırılmamalı. Tabii ki çok iyi düşünmeliyiz, değerlendirmeliyiz bu konuyu. Ancak Sayın Başbakan haklı. Ben de size katılıyorum ama uzun süredir sistem bu şekilde işliyor. Bedeli kulüp ödüyor. Başka bir yol, yöntem var mıdır? Biraz zor bu şartlar altında bunu değiştirmek" dedi.

2020 AVRUPA ŞAMPİYONASI

Platini, "2020 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığı için Türkiye'nin eli çok güçlü. En büyük sıkıntı, Türkiye'nin 2020'de hem Olimpiyat Oyunları'na, hem de Avrupa Şampiyonası'na talip olması. Hem olimpiyat, hem Avrupa Şampiyonası, ikisi bir arada herhalde olmaz. Eğer İstanbul 2020'ye adaysa, herhalde Olimpiyat Oyunları'na aday olmaz. Ben Türkiye için oy vereceğim. Çünkü Avrupa Şampiyonası Türkiye'de, İstanbul'da oynanmalı. Ancak, Türkiye Olimpiyat Oyunları'nı alırsa, o zaman Türkiye'ye oy vermem" şeklinde konuştu.


FİNANSAL FAIR-PLAY

Finansal fair-play konusunda Infantino, "2010 yılında icra kurulu tarafından kabul edildi. İlk müeyyideler 2013-2014 sezonunu kapsayacak. 2010 yılından beri kulüpler şartları biliyorlar. 2013-2014 sezonundan itibaren artık yaptırım uygulanacak. Uyarı veya ciddi cezalar verilebilir. Şampiyonlar Ligi'nden men cezası gelebilir. Maksat kulüplere zarar vermek değil, onlara yardımcı olmak" dedi.

Infantino, "Şike ile ilgili davranışlar kabul edilemez. İki hakem, şike yaptıkları için değil, kendilerine gelen şike bilgisini UEFA ile paylaşmadıkları için ömür boyu men cezası aldı. Burada sadece şike yapmak ölçü değil. Tüm deliller detaylı incelenmeli ve o doğrultuda kararlar verilmeli" ifadelerini kullandı.

AZİZ YILDIRIM'IN MEKTUBU

Platini, Fenerbahçe Kulübü Aziz Yıldırım'ın 2006-2007 sezonunda kendisine gönderdiği mektupla ilgili soruya "Başkanlardan her zaman mektup alıyorum. Aziz Yıldırım'dan bir mektup aldım ve cevapladım" yanıtını verdi.

UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik'in isminin TFF Başkanlığı ile geçmesi, ancak bunun gerçekleşmemesiyle ilgili "Hem insani yanı hem de çalışmaları nedeniyle Şenes Erzik'i çok takdir ederim. UEFA'da çok önemli bir rolde. Bu tarafta kalmayı tercih etti. Kararına saygı duyuyorum" dedi.

CEZA İÇİN SON TARİH

"Türkiye yargı sürecini beklemek istediğini söylerse, buna ne yanıt vereceksiniz?" sorusu üzerine Infantino, "Ne kadar erken olursa o kadar iyi. Her kulüp uygunluğunu teyid etmeli. Cezai kovuşturma başka bir şey, disiplin kovuşturması ayrı bir şey" şeklinde konuştu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: