ÜNLÜ GAZETECİ KÜRŞAT BAŞAR İDDİALI KONUŞTU!

Kürşat Başar, 'aldatma' konusuna farklı bir bakış açısı getirdi: Aldatmanın sonuçları zevk de olabilir, pişmanlık da... Yakalanırsan tabii... Çünkü işin aslı, aldatmak yoktur, yakalanmak vardır.

Magazin

ÜNLÜ GAZETECİ KÜRŞAT BAŞAR İDDİALI KONUŞTU! Aşk üzerine konuşmaya başladığımızda, bir köşeden karşımıza çıkan ve kaçmanın mümkün olmadığı bir kavram vardır: Aldatmak. Ve herkes aldatmanın üzerine mutlaka kafa yorar.

Size telefonda bu ayki konumuzun aldatma olduğunu söylediğimde çekindiniz sanki.
Çok sevimli bir konu değil çünkü.

Aldatmanın kendisi kötü olduğu için sevmediniz yani.
Yok, aslında eğlenceli bir şey diyecektim. Böyle diyebilsek güzel olur tabii...

PİŞMANLIK DA DUYULABİLİR
Aldatma konusunda insanlar üçe ayrılabilir. Günah olarak görüp yapmayanlar, merak edenler ve heyecan olarak görüp tercih edenler. Kısacası herkesin hayatında aldatma bir şekilde yer alıyor. Peki, herkes aldatma potansiyeline sahiptir ya da herkes aldatmaya meyillidir diyebilir miyiz?
Öncelikle şunu söyleyeyim; bence yapanlar için aldatmanın sonuçları sadece zevk, heves değil; pişmanlık, vicdan azabı ve suçluluk da olabilir. Yakalanırsa tabii... Yakalanana kadar aldatma olur biliyorsun.

Herkes aldatmaya meyilli midir konusuna dönersek...
Herkes aldatır diyemem ama toplumun genel kanaati erkeklerin aldattığı yönünde. İçlerinde bu duygu olduğundan mı, uzun yıllardan beri onlar daha baskılandığı için mi, yoksa bu konuda daha fazla imkana sahip olmalarından mı bilemiyorum. Sebeplerini ayırt etmek zor. Mesela farklı yaş gruplarından ve meslekten 100 tane adam seçelim. Bu 100 adamı tanımadıkları bir yere iş seyahatine gönderelim. Kimsenin görmeyeceğini ve duymayacağını bildikleri bir imkan doğuralım bunlara. Ve gecce kapılarını bir güzel hanım çalsın. Sizce bunların kaçı 'Benim sevgilim var, karım var' diye kapıya gelen kıza "Hayır" der? Ve yine aynı şeyi 100 kadın için düşünelim. Bu 100 kadına geccenin bir saati yakışıklı bir adam yollayalım. Bakalım kaç tanesi "Evet" der?

KAÇ KADIN 'EVET' DER?
Peki, bir genelleme yapacak olursak erkekler neden aldatır peki?
Hiçbir fikrim yok. Ben yapmadığım için...

Çevrenizden, arkadaşlarınızdan aldığınız duyumlarla bir cevap vermeniz gerekse...
Az önce saydığım sebeplere ek olarak şunları söyleyebilirim; ben İngiltere'de ya da Amerika'da uzun yıllardır evli olan, çocuk sahibi adamların aldatma konusunda bizim gibi ülkelere nazaran çok daha dikkatli davrandığını gördüm. Özellikle orta sınıf ve üstünde. Çünkü o ülkelerde böyle bir şey yapmanın ağır bir bedeli var. Kadınların onlara ödeteceği ağır bir bedel... Bundan ciddi olarak korkuyor erkekler. Çünkü oradaki kadınlar 'Erkektir yapar, aman bir gecelik bir şey' demezler. Amerika ve İngiltere'de erkek aldatınca statüsü de zarar görüyor. Kadın, böyle bir durum hoşuna gitmediyse, direkt boşanıyor. Çünkü onlarda aile kavramı daha ciddi algılanıyor. Ve kadın, aldatma durumunda sessiz kalmıyor. Bizde insanlar bu risklere daha rahat giriyorlar.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: