Ünlü isimlerden darbe girişimine tepki için 'Çağrı Metni'

Ülkemizde 15 Temmuz akşamı gerçekleştirilen darbe girişimi sonrasında tepkiler gelmeye devam ediyor.

Yaşam

Ünlü isimlerden darbe girişimine tepki  için 'Çağrı Metni' Ekranların sevilen ve bilinen bir çok oyuncusunun yanı sıra bir çok ünlü sanatçı darbe girişimini kınadıkları bir çağrı metni yayınladı. Bu çağrı metni kısa bir sürede bir çok isim tarafından da paylaşılarak desteklendi.


İşte o çağrı metni;

"15 Temmuz geccesi, bir grup askerin gerçekleştirdiği darbe girişimini şiddetle kınıyoruz.

Her türlü darbeye karşıyız ve halkın bütün farklılıklarıyla. özgürce bir arada yaşaması umudunu taşıyoruz. İdeolojik ayrım yapmaksızın, toplumun her kesimiyle tek yürek olup direndiğimiz bu antidemokratik girişimden sonra. ülkemizde demokrasi adına yeni ve temiz bir sayfa açılmasını talep ediyoruz.

200'den fazla insanımızın canına mal olan bu acı tecrübenin toplumsal barışın sağlanması ve hem toplum hem de siyasiler nezdinde kutuplaşmanın son bulması için bir imkan olarak değerlendirilmesini temenni ediyoruz. Darbe girişimine karşı olduğumuz gibi sonrasında da ortaya çıkan şiddet görüntülerinden de üzüntü duyuyoruz.

Biz namluların baskısından uzak bir siyasal alanın özerkliğine inanıyor: gücünü tüm farklılıklarıyla halktan alan katılım.. demokrasiden yana tavır koyuyor. hukuka ve insan halklarına saygılı. eşitlikçi ve özgürlükçü bir ülke hayali taşıdığımızı ilan ediyoruz.

Aramızdaki fikir ayrılıklarını bir kenara bırakarak, her türlü darbeye karşı demokrasi ve hukukun yanında olduğumuzu bir kez daha belirliyor ve bu uğurda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz."

Bu çağrı metnini hazırlayan isimler de aşağıdaki gibidir;


Bu çağrı metni yayınlandıktan kısa bir sürede sosyal medyada bir çok ünlü isim tarafından paylaşıldı.

Özge Borak, Ceyhun Yılmaz, Berrak Tüzünataç, Rüştü Onur Atilla, Doğa Rutkay, Şahin Irmak, Hasibe Eren, Erdem Yener, Kıvanç Tatlıtuğ, Selin Şekerci, Fırat Tanış, Asena Tuğal ve Derya Karadaş gibi bir çok oyuncu ve sanatçı da bu çağrı metnini desteklediklerini ifade ettiler.

Bunlarda ilginizi çekebilir: