Ünlü keman virtüözü Itzhak Perlman Türkiye’ye geliyor

20. ve 21. yüzyılın en üstün keman virtüözü kabul edilen Itzhak Perlman, 28 Mayıs’ta konser için Türkiye’ye geliyor.

Kültür-Sanat

Ünlü keman virtüözü Itzhak Perlman Türkiye’ye geliyor Müzik otoritelerince 20. ve 21. yüzyılın en üstün keman virtüözü kabul edilen İsrail asıllı Itzhak Perlman, 28 Mayıs’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde vereceği konser için Türkiye’ye geliyor. “Schindler’in Listesi” ve “Kadın Kokusu” filmlerindeki müzikleriyle de tanınan Itzhak Perlman konsere, geçmişte Yehudi Menuhin’e ait, Stradivari’nin altın çağında yapılmış en iyi kemanı olduğu düşünülen 1714 yapımı antik Soil Stradivarius ile katılacak.

Perlman’ın kullandığı enstrümanın değerinin ortalama 20 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Yapı Kredi Private Banking ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek konseri Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi de destekliyor. Piu Music Koordinatörü Nil İpek Hülagü, 100 ila 500 TL arasında değişen bilet fiyatlarına rağmen konsere çok yoğun bir ilgi olduğunu söyledi.

YÜRÜMEYİ KOLTUK DEĞNEKLERİYLE ÖĞRENDİ

Perlman, 1945’te Tel Aviv’de doğdu, kemana olan ilgisi radyoda dinlediği klasik müziklerle başladı. Shulamit Konservatuvarı ve Tel Aviv Müzik Akademisi’nden sonra büyük keman eğitimcisi Ivan Galamian ve asistanı Dorothy DeLay ile Juilliard Okulu’nda çalışmak için ABD’ye taşındı. 4 yaşında çocuk felci geçiren Perlman, iyi bir düzelme göstererek yürümeyi koltuk değnekleri ile öğrendi. Perlman otururken keman çalmak için elektrikli Amigo scooter kullanıyor.

EL YAPIMI STRADIVARIUS KEMANLARIN TINISI EŞSİZ

17. yüzyılda İtalya’da yaşayan Antonio Stradivari ve ailesinin markası olan ünlü Stradivarius kemanlar, el yapımı olmaları ve benzersiz tınılarıyla mükemmel enstrümanlar olarak biliniyorlar. Antonio Stradivari, yaşamı boyunca 512’si keman olmak üzere, 1100 enstrüman üretti. Ölümünden sonra mesleği çocukları tarafından sürdürülmüşse de, enstrümanları onun yaptıkları kadar değer kazanamadı. Günümüze ulaşan eserleri milyon dolarlara satılıyor. Dünyada 650-700 adet Stradivarius enstrüman olduğu, bunlardan birinin de İzmir Buca’da bulunduğu tahmin ediliyor.


ÖZLEM YILMAZ / AHT
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: