ÜNLÜ MODACI CEMİL İPEKÇİ ÜZGÜN!

Üç yılını Mardin'deki moda okulu ve kentin tanıtımına adadığını söyleyen Cemil İpekçi; Mardin Valisi Hasan Duruer'in görevden alınması nedeniyle duyduğu üzüntüyü ilk kez dile getirdi: Mardin benim için bitmiştir. Yaşadığım sürece bir daha Mardin'i görmek istemiyorum!

Magazin

ÜNLÜ MODACI CEMİL İPEKÇİ ÜZGÜN! Ünlü tasarımcı Cemil İpekçi, kadınlara iş imkanı sağlamak amacıyla açtığı okullarla adından söz ettiriyor. Farklı şehirlerdeki el işçiliğini değerlendirerek bölge halkının kalkınmasını da sağlayan İpekçi, Diyarbakır ve Mardin'in ardından Şırnak, Kırıkkale ve Bodrum'da benzer çalışmalar yapacak.

Üç yıl kaldığı Mardin'in tanıtım ve kalkınmasında etkin rol oynadığını belirten İpekçi, çalışmalarında kendisini destekleyen Hasan Duruer'in, Mardin Valiliği görevinden alınmasından duyduğu üzüntüyü ise ilk kez dile getirdi. İpekçi, “Büyük bir hayal kırıklığı” olarak nitelendirdiği Mardin'deki çalışmaları ve diğer okul projeleri hakkında konuştu...

ORADA ALTI AY BİLE KALAMAZDIM
Eylül ayında Mardin'in Kasımiye Medresesi'nde düzenlediğiniz defile büyük yankı uyandırmıştı. Mardin Valisi Hasan Duruer de size destek olduğu için eleştirilmişti. Valinin geçtiğimiz ay Merkez'e alınması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ben üç sene Mardin'de çalışarak Doğu vazifemi yerine getirdim. Mardin'de ne yaptıysak, valimiz Hasan Duruer ile birlikte yaptık. Onun merkeze alınması yüzünden gönlüm çok kırıldı. Sabahın 5'inde hiçbir valiyi şehrinin sokaklarında görmezsiniz.

Duruer, “Sokaklarda eksik, kusurlu ne var ne yok?” diye bakıp düzeltmek için dolaşırdı. Mardin'i tüm dünyada öyle önemli bir noktaya getirdi ki... Tabii ki benim ismim, yaptığımız defile de etkili olmuştur ama valim olmasaydı, ben orada üç yıl değil, belki altı ay bile kalamazdım.

Mardin'de neler yapacaktınız?
Açtığımız okulun iki de dükkanını açacaktık mesela... Oradaki aileler için ne büyük bir gelir kaynağı olacağını tahmin edebiliyor musunuz? Gelecek yıl Mardin'de bir moda fuarı yapmayı planlıyorduk. Sadece hudut komşularımıza... Düşünsenize Suriye, İran ve diğer ülkelerden insan gelecekti. O şehir ve bölge ne kadar gelişecekti. Ben zaten artık bir daha gitmem Mardin'e.

Mardin'den ayrılıyor musunuz?
Üç yıl çok büyük emek verdim. Tek kuruş kazanmadan, hatta kendi paramdan harcayarak yaptım yaptıklarımı. Ben de bir holding değildim. Bu üç yılın sonunda ne valimiz, ne ben bunu hak etmiyorduk. Fransa'da olsak, hiç anılmayan bir şehri bu hale getirdik diye 'Legion d'Honeur' verirlerdi bize! Ne yazık ki yapılacak bir şey yok ama üzüntümüzü de belli etmemiz lazım. Mardin benim için bitmiştir.

MEKTUPLA ELVEDA DİYEBİLDİM

Mardin'den sonra nerede yaşayacaksınız?
Bundan sonra Bodrum'da yaşayacağım.

Dünyaca ünlü bir tasarımcısınız... Yıllarca yurt dışında yaşadınız. Birçok ünlü yabancı dostunuz var... Türkiye'den ayrılmayı hiç düşünmediniz mi?
Özellikle son beş yıldır inanılmaz teklifler alıyorum. Ancak kim ne derse desin, asla ülkemi bırakıp gitmek istemedim. Batan bir gemi de olsa gemiden ayrılan ilk fare olmam! Topraklarımı ve insanlarımı o kadar çok seviyorum ki, canımdan olacağımı bilsem de buradan ayrılmam.

AŞKLARIMI YAZIYORUM
Moda çalışmalarınız ve okul projeleri dışında neler yapıyorsunuz?
Taksim'de 'Paçavra' isimli bir mağaza açıyorum . İçinde her şeyi bulabileceksiniz. Takı, giysi, dekorasyon eşyaları... Her şey olacak... Uzun yıllardır resim yapmıyordum, yavaş yavaş resim yapmaya başladım. Uzun zamandır kitap projelerim vardı, onlar üzerinde çalışıyorum. Biyografimi yazacağım. Aşklarımı anlattığım bir kitap da yazıyorum. Bodrum minibüslerinin tasarımlarını yapıyorum... Kıspetten esinlenerek kot pantolon tasarladım, satışa çıkaracağım.

Bodrum'da da yeni bir projeniz olacak...
Bodrum benim için çok özel. Bodruma ilk 1963 yılında, henüz 15 yaşında liseli bir gençken gitmiştim. Bu ay Bodrum'a gidip yerimizi seçeceğiz. Yaza doğru oradaki okulu açacağım. Daha çok sergiler yapacağım, dünyanın dört bir yanında tanıdığım ünlü isimleri Bodrum'a getireceğim.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: