Unutkanlığa iyi geliyor!

Kış aylarının salatalarda en çok kullanılan, içeceklerin yanında meze türü ile çeşitli şekillerde süslenebilen ve sofralara renk katan kırmızı lahananın faydaları saymakla bitmiyor.

Yaşam

Unutkanlığa iyi geliyor! En kalıcı sebzelerden olan ve uzun zaman dolapta muhafaza edilebilen bu sebze unutkanlığın da önüne geçiyor. Eski zamanlarda lokman hekimler kırmızı lahananın faydalarını, lahananın ay ışığında büyümesinden esinlenerek “Ayın gücü“ olarak ilişkilendiriyorlardı. Günümüz beslenme uzmanları ise lahananın gücünün C vitamini ve yüksek miktarda ihtiva ettiği sülfür içermesinden dolayı olduğunu ileri sürüyorlar.

Kırmızı Lahananın Faydaları
K vitamini ve antosiyanin bakımından lahananın zengin oluşu bakımından beyin fonksiyonlarını çalıştırıcı ve konsantrasyonunu artırıcı etkiye sahiptir. Bu iki içerik sinir sisteminin zarar görmesini ve Alzheimer gibi hastalıklardan korunmasını sağlamaktadır.

Oldukça düşük kalorili olan bu gıda kilo almayı problem eden kişilerin tercih ettiği besindir.

Lif bakımından zengin oluşu da kırmızı lahanayı diyet yapanlar için ideal bir besin haline getirmiştir.

Bilim adamlarının yapmış oldukları çalışmalara göre kırmızı lahanayı fazla tüketen kişilerin mide, akciğer, deri ve kalınbağırsak kanserine yakalanma ihtimali, yemeyen kişilere göre daha düşüktür.

Kırmızı lahananın bir faydası da gtoksinlerin vücuttan atılımını hızlandırmasıdır.

YAZI: KAMURAN AKDEMİR
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: