Vali 'gavat' dedi, Türkiye anlamını aradı

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un “gavat”ı kullanmasıyla kelimenin anlamını merak eden internet kullanıcısı arama sonuçlarını patlattı.

Yaşam

Vali 'gavat' dedi, Türkiye anlamını aradı Türkiye'nin gündemi son iki gündür 'gavat' kelimesi… Bir çok insan, kelime dağarcığına ilk kez Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un kullanımıyla giren “gavat”ı merak etti. Kelimenin anlamını öğrenmek isteyenler arama sonuçlarını patlattı.

İşte Google da saat 13:00 itibariyle “gavat” kelimesinin arama sonuçları:

“Gavat ne demek” 206.000
“Gavat” 600.000
“Vali” “Coş” ve “Gavat” kelimeleri yan yana yazıldığında 2 milyon 170 bin
“Gavat tepkisi” 206.000
“Gavat sözlük anlamı” 14.000
“Gavat sözlük” 141.000
“Getirin şu gavatı” 465.000

KAVAS’I DA ARADILAR

Gündemi sarsan kelimenin yanı sıra, Vali Hüseyin Avni Coş’un sonradan yaptığı açıklamadaki, “Ben gavat demedim, kavas dedim” sözleri de merak edildi. “Kavas” kelimesini 1 milyon 660 bin kez, yan yana yazılan “Kavas”, “Vali” ve “Coş” kelimeleri ise 87 bin kez arandı.

Not: Gavat, karısını satan erkeğe denir.

Kavas ise, Farsca kökenli bir kelimedir. Haberci, muhafız, yürüyen ve dolaşan manalarında kullanır. Ayrıca TBMM'de milletvekilleri arasında sözlü ve yazılı olarak, getir götür işini yapan memurlara da kavas denmektedir. Diğer anlamları: Elçilik veya konsolosluklarda görev yapan hizmetli. Banka, patrikhane, otel gibi yerlerde hizmetli veya koruma görevlisi... Elçilik ve konsolosluklarda koruma görevlisi...
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: