Vatikan'da istifa bombası! Papa, görevi bırakıyor

İtalya resmi haber ajansı ANSA, 86 yaşındaki Papa 16. Benedikt'in 28 Şubat'a görevini bırakacağını duyurdu.

Yaşam

Vatikan'da istifa bombası! Papa, görevi bırakıyor ROMA, (DHA)- KATOLİK aleminin ruhani yöneticisi papa 16. Benediktus istifa etmeye karar verdi. İtalyan haber ajansı ANSA'nın haberine göre, sağlık durumunu gerekçe gösteren Papa görevinden istifa edecek. 86 yaşındaki Papa, konuşmasında “Kilisenin iyiliği için bırakıyorum, İlerleyen yaşım nedeniyle görevimin sorumluluklarını yerine getirebilecek fiziksel gücüm yok" dedi. İtalyan gazetesi la Republica ise istifanın 28 Şubat'ta olacağını yazdı. İstifa kararının da Vatikan tarafından doğrulandığı bildirildi. Bundan önce görülen Papa istifası 1415 senesinde Gregoire XII'nin gorevinden ayrılması ile olmuştu.

Papa 16. Benedikt kimdir?

16. Benedikt, Vatikan’ın resmi listesine göre, Katoliklerin 545. Papa’sı. Bavyeralı bir Alman olan Papa’nın asıl ismi, Joseph Ratzinger. 16. Benedikt, böylece 455 yıl aradan sonra ilk İtalyan olmayan Papa olarak tarihe geçti.

19 Nisan 2005’te Papa seçilen Jozeph Ratzinger, 1927 yılında Almanya’da Passau’ya bağlı küçük bir köyde, kıdemli bir polis memurunun çocuğu olarak dünyaya geldi. Papa’nın 14 yaşındayken Hitler Gençlik Örgütü’ne üye olduğu biliniyor. Papa, anılarında söz konusu olayı “dönemin zorunluluğu” biçiminde niteliyor. 1951’de papazlıkta karar kılan Ratzinger, ilahiyat alanında iyi bir akadamisyen olarak dikkati çekti. Ratzinger, kardinallik payesini 1977’de dönemin papası 6. Paul’den aldı.

Vatikan’da yıldızının parlaması, Papa II. Jean Paul döneminde gerçekleşti. 1981’de, Vatikan’daki en önemli kurumlardan biri olan Dinsel Öğretiler Kurulu Başkanlığı’na getirildi. 2002’de 75 yaşını doldurduğu için emekliye sevk edilmesi gerekiyordu, ama Papa’nın özel talimatıyla, yaş sınırını aşmış olmasına rağmen görevde tutuldu. Ratzinger, Papa seçilene kadar, tam 24 yıl boyunca Dinsel Öğretiler Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.

Bu kurul, Vatikan’ın eski Engisizyon Kurumu’nun devamı niteliğini taşıyor. Joseph Ratzinger’in muhafazakarlık ve tutuculuğu görev yaptığı kuruma da yansıdı. Dinsel Öğretiler Kurulu, Ratzinger’in başkanlığı süresince muhtelif katolik ilahiyatçılarını ve din adamlarını görüşlerinden dolayı yargılayan, gerekirse kızağa çeken bir kuruma dönüştü. Ratzinger, kardinallik döneminde, siyasi konularda görüş belirtmekten de çekinmedi. Avrupa Birliği konusunda Hıristiyan kimliğin önemli olduğuna inananan Ratzinger, bu yüzden Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne alınmasına karşı görüş açıklamıştı.

Ratzinger, Ağustos 2004’te Le Figaro Magazine’ye verdiği demeçte şu ifadeleri kullanmıştı; “Avrupa coğrafi değil, kültürel bir kıtadır. Türkiye, bu bağlamda tarih boyunca Avrupa’yla çatışan, bir başka kıtayı temsil etmiştir (…) dolayısıyla iki kıtayı birbiriyle özdeşleştirmek bir hata olur.”

Joseph Ratzinger, Papa seçilmesinin ardından yaptığı ilk konuşmada, Hıristiyanlar arası birlik çalışmalarının kendisi için “öncelikli konu” olacağını belirtmişti. Papa seçilesiyle 16. Benedikt ismini alan Ratzinger, “dinlerarası diyalog” yerine, genelde “kültürlerarası diyalog” terimini yeğliyor.

Benedikt’in, papalık tahtına oturur oturmaz, papalığın Dinlerarası Diyalog Kurulu’nu Papalık Kültür Kurulu’na bağlaması da dikkati çekici. Türkiye ziyaretine 27 Kasım 2006'da Ankara'dan başlayan Papa 16. Benedikt 29 Kasım'da Efes yakınlarındaki Meryem Ana evini ziyaret etmişti.

Daha sonra İstanbul'a geçen Papa, 30 Kasım'da sanat tarihçisi Dr. Sedat Bornovalı eşliğinde Ayasofya ve Sultan Ahmet Camiini ziyaret etmişti. Papa Benedikt, Papa II.Jean Paul'dan sonra cami ziyaret eden ikinci Papa olmuştur. Dönemin İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı ile birlikte Sultan Ahmet Camii mihrabında kıyama durarak dua etmiştir.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: