Veremi heykellerle anlattılar

Nursima KESKİN-Zafer KUMRU/ERZURUM, (DHA) - Erzurum Verem Savaş Derneği tarafından düzenlenen 'veremle savaş' temalı 'ödül heykelciği yarışması'na katılan sanatsever gençler, hastalığı heykelle anlatmaya çalıştı.

Yaşam

Veremi heykellerle anlattılar Verem Savaş Derneği'nin 'veremle savaş' temalı heykel yarışmasına Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri katıldı. Öğrencilerin el emeği ve göznuru dökerek yaptığı 56 heykel, birincilik için yarıştı. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat Karcıoğlu, Heykel Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Bulat, Dr. Ali Kurt'un da aralarında bulunduğu jürinin değerlendirmesi sonucu Hanifi Ordu birinci, İbrahim Arslan ikinci, Ekrem Yılmaz üçüncü oldu.


'VEREMİ GÜZEL SANATLARLA ANLATMAK İSTEDİK'

Öğrencilerin yaptığı 56 heykelin de birbirinden anlamlı olduğunu söyleyen Verem Savaş Derneği Başkanı Şenol Mızrak, veremi heykelle anlatma etkinliğine katkıda bulunan öğrencilere çeşitli hediyeler verdiklerini bildirdi. Şenol Mızrak, "Bir hastalık olan veremi güzel sanatlarla anlatmak istedik. Öğrenciler veremin ateşi, terlemesi, ağrısı, yorgunluğunu heykellere yansıttılar. Onlar sanatın gösterişini, güzelliğini, saygınlığını, haşmetini, haykırışını, duruşunu güzel heykellerle bize anlattılar. Vereme, heykellerle dikkat çektik, ilgi çekici oldu" diye konuştu.

ESTETİK VE ÇAĞDAŞ BİR YORUM

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Doç.Dr. Mustafa Bulat ise "Verem nedeniyle geçmiş dönemlerde çok sayıda insan hayatını kaybetti. Eskisi kadar tehlikeli olmasa da bu hastalık tamamen ortadan kalkmış değil. Öğrenciler hayal güçlerini kullanarak veremin mikrobunu, belirtilerini, vücuttaki etkenliğini anlatmaya çalıştılar. Öğrenciler veremin korkunç yüzünü daha estetik, çağdaş biçimde biçimde yorumladılar" dedi.

Bunlarda ilginizi çekebilir: