Ve koalisyon zirvesi sona erdi

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçimden 63 gün sonra, Başbakanlık Konutu'nda bir araya geldi.

Yaşam

Ve koalisyon zirvesi sona erdi Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun saat 18:00 de başlayan görüşmesi sona erdi. Görüşme 4 saat 20 dakika sürdü. Görüşme sonrası açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ve Kültür Turizm Bakanı Ömer Çelik, iki liderin Perşembe veya Cuma günü yeniden bir araya geleceğini ve nihai sonucun o görüşmede ortaya çıkacağını söylediler.

Başbakan ve AK Parti genel başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçimden 63 gün sonra, Başbakanlık Konutu'nda bir araya geldi.

Hükümet kurma süreci kapsamında, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında gerçekleşen görüşme sona erdi. Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki görüşme, yaklaşık 4 saat 20 dakika sürdü. Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç da katıldı.

"BİRÇOK KONUDA MUTABAKATA VARILDI"
Koalisyon görüşmeleri sonrası ilk açıklamayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç yaptı. İşte Haluk Koç'un CHP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamadan satır başları:

Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Tüm milletimize sabırlar diliyoruz.

5 ayrı toplantı tertip edildi. Burada her iki siyasi partinin temsilcileri kendi düşüncelerini ifade ettiler. Ülkemizin bugün karşı karşıya kaldığı sorunlar karşısında koalisyon kurup kuramayacakları konusunda irtibatta kaldılar.

Ülkenin menfati göz önünde bulundurulduğundan birçok konuda mutabakata varıldığını söyleyebilirim.

"PERŞEMBE YA DA cuma günü YENİDEN GÖRÜŞECEKLER"
Sayın genel başkanlar ilk defa ön görüşmelerden çıkan sonuçlar üzerine düşüncelerini ifade ettiler. Bu düşüncelerini net ve samimi bir şekilde ifade ettiler. Sanıyorum bu hafta içerisinde Perşembe veya Cuma günü sayın genel başkanlar yeniden bir araya gelecekler.

Yapıcı sonuç alıcı ve çok boyutlu sorunların çözüme katkı sağlayacak bir koalisyon amaçlıyoruz.

Parti çıkarlarımızı, ülke çıkarlarının önüne koyma lüksünün olmadığını biliyoruz.

Siyasette umut ya da mutluluk çok ölçülecek bir şey değil. Önce Türkiye, çıkarlarımız değil. Bizim siyasi önceliğimiz bu.

"HERHANGİ BİR SONUCA BAĞLANMIŞ DEĞİL"
Haluk Koç'un ardından bu kez Ömer Çelik, Başbakanlık'ta kameraların karşısına geçti. Çelik, özetle şunları söyledi:

Şehitlerimizin acılı ailelerine en içten taziyelerimizi iletiyoruz.

Burada genel başkanlar bir araya geldiler. Yemekli bir görüşme ve yaklaşık 5 saat sürdü. Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak için çeşitli değerlendirmelerde bulundular.

Uzlaşılan konular, çatışılan konularda uzun uzun konuşmalar ve değerlendirmeler oldu.

Bu görüşme herhangi bir sonuca bağlanmış değil.

Görüşmenin devamı niteliğinde perşembe ya da cuma günü tekrar bir görüşme yapılacak.

İstikşafi görüşmeler ve liderlerin bir araya gelmesi önemlidir.

İki zıt partinin bir araya gelmesi Türk siyasi hayatı açısından bir kıymet alanı oluşturmuştur.

"NİHAİ SONUÇ O GÜN BELLİ OLACAK"
Uzlaşılan ve uzlaşılamayan konularda her iki genel başkan görüşlerini ifade ettiler. Değerlendirmelerde bulundular.

Olur ya da olmaz en doğru yolu bulabilmek için samimi bir gayret var.

Çok derinlemesine sohbet ve değerlendirme oldu.

Çeşitli eleştiriler de oluyor ama biz bu eleştirileri de dikkate alarak bu çalışmaların titiz bir şekilde olmasını istiyoruz. Her konuda anlaşma tabii ki olmayacak. İki zıt felsefe ve anlayış var. Netice olarak iki genel başkanın takvimine göre asıl nihai karara o gün varmış olacağız.

Koalisyon olacak mı olmayacak mı sorusunun cevabı belli oranda perşembe ya da cuma günü belli olacak.

Bunlarda ilginizi çekebilir: