Vejeteryan olmanın zararları..

Vejeteryan olmanın zararları neler?

Yaşam

Vejeteryan olmanın zararları.. Aslında vejeteryan olmanın ve bu şekilde beslenmenin insan vücuduna genel olarak bir zararı olmadığı söylenebilir. Fakat doğru planlanmamış ve katı bir vejeteryanlık çeşidiyse, vücuda olan zararları besin öğelerinin eksikliği olarak ortaya çıkabilir. Genelde vejeteryan beslenenlerde alınan protein miktarı az olursa, kas yapısında zayıflık, eklemlerde sorunlar ve diğer bazı organlarda işlev yetersizlikleri gibi rahatsızlıkları doğurabilmektedir.
Vejeteryan beslenme, her ne kadar insanın kendi tercihi bile olsa, kesinlikle beslenme uzmanından dengeli beslenme ile ilgili destek almalarında yarar vardır. Vejeteryan beslenme çeşitleri içinde olan vegan beslenme türü çok önem taşımaktadır. Diğer vejeteryan çeşitlerinde pek fazla eksiklik oluşmazken, vegan türü beslenenlerde özen gösterilmediğinde bazı vitamin ve mineral eksiklikleri görülebilmektedir.

Vegan tarzı beslenmede sadece bitkisel olarak beslenme olduğundan, dikkat edilmediği taktirde, insan vücudunda önemli hasarlara yol açabilir. En önemli zararların başında demir yetersizliği, et yenmediği için protein yetersizliği ve B12 vitamini yetersizliği ile süt ürünleri ve süt tüketilmediği için de kalsiyum yetersizliği görülmektedir. Vejeteryan beslenme şeklinin zararlarında protein eksikliği büyük önem arz etmektedir.
Proteinin yapısında bulunan azot, insan vücudu için oldukça önemlidir. Şayet vücutta bunun dengesi sağlanamazsa kas kayıpları ve organ yetmezlikleri sorunları oluşabilir. Diğer önemli olan konu da vücudun proteinlerden alması gereken amino asitlerdir. 20 kadar amino asit çeşidi vardır, ancak en önemli ve gerekli olanları 9 tanedir. Bunlar vücutta sentezlenmezler. Bu 9 tanesinden hariç olanlar, doğru bir beslenme yöntemi uygulanırsa sentezlenebilirler. Bu 9 amino asit dışarıdan kesinlikle alınmalıdır.

Hayvansal besinlerden alınan diğer bir önemli unsur da çinko’dur. Çinko’nun vücutta önemli kimyasal görevleri vardır ve doğru beslenme yöntemleriyle bunun da eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir.
Vegan vejeteryanlıkta oluşabilecek risklerden gebelerin, büyüme çağındaki çocukların, bebek emziren annelerin ve kronik rahatsızlıkları olanların bu tür bir beslenmeden kaçınmaları gerekmektedir.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: