VENEZÜELLA 'İTİNAYLA' GÜZEL ÜRETİYOR

Pazar akşamı 7'nci kainat güzelini çıkaran Venezüella'da, "güzel yetiştirmek" bir sektör... Özel okullarda adeta askeri bir disiplinle yetiştirilen kızlar, estetiğin de yardımıyla yarışmalara hazırlanıyor

Magazin

VENEZÜELLA 'İTİNAYLA' GÜZEL ÜRETİYOR Kainat Güzellik Yarışması'nda bu yıl da 'ezber' bozulmadı. Bahamalar'da pazar akşamı yapılan görkemli gecede 'güzellik tacı' yine Venezüella'ya gitti ve 18 yaşındaki Stefania Fernandez kahinat güzeli seçildi. Ancak Fernandez'in birinciliğiyle beraber, ülkesinin güzelliklik yarışmalarına nasıl olup da böylesine "ambargo" koyabildiği de gündemin bir numaralı maddesi oluverdi.

Kimilerine göre bu genetik bir mirasın sonucu, kimileri ise sıkı bir çalışmanın ürünü olduğunu savunuyor. Bu birincilik, ülkenin Kainat Güzellik Yarışmaları'ndaki 7'nci zaferi... Böylece şu ana kadar 6 kraliçe çıkaran ABD'yi geride bırakan Venezüella'nın sırrını, İngiliz Telegraph gazetesi araştırdı.

CHAVEZ TEMKİNLİ YAKLAŞIYOR

Hannah Strange'ın Venezüella'nın başkenti Caracas'ta yaptığı araştırmalardan sonra hazırladığı habere göre, başarının sırrı; ülkede güzellik kraliçesi veya model olmaya heveslenen genç kızlar için ardı ardına açılan okullar ve adeta askeri disiplinle verilen eğitimler...

Bu okullardan en ünlüsü; Miss Venezüella güzellik yarışmasının organizatörü olan Osmel Sousa'nın, Caracas'ın hemen dışında bir bölgede kurduğu "Quinta Miss Venezuela" isimli kamp. Pempe boyalı bir villa ve geniş bir bahçeden ibaret bu kampta Sousa ve yardımcıları her yıl 300 kraliçe adayını elemeden geçiriyor. Özellikleri uygun bulunan adaylar 6 aylık eğitime tabi tutuluyor.

Sonunda ise sadece 28 güzel için yarışmalara katılma yolu açılıyor. Ancak Venezüella halkının adeta bir 'ulusal onur' meselesi haline getirdiği bu başarılar, sosyalist Devlet Başkanı Hugo Chavez tarafından eleştiriliyor.

Chavez geçen yıl Dayana Mendoza'nın Kainat Güzeli seçilmesinin ardından kendisiyle buluşma talebini, "Bu yarışmalar emperyalist ve oligarşik güçlerin ürünü" diyerek geri çevirmişti. Son güzel Fernandez ise umutlu: "Biz tarih yazıyoruz. Umarım başkanımız
bunu görecektir.."
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: