Vitaminlerin cilde faydaları nelerdir?

Daha güzel ve sağlıklı bir cilt için vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri bolca tüketmek gerekir. Vitaminler vücudun fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için besin ya da ilaç olarak vücuda takviye edilen organik bileşiklerdir.

Kadın

Vitaminlerin cilde faydaları nelerdir? Vitaminler vücudun sağlıklı gelişimi, sindirim sisteminin düzenlenmesi, enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanması ve sağlıklı bir cilt oluşumunda oldukça önemli rol oynar.

Peki vitaminlerin cilde faydaları nelerdir?

A VİTAMİNİ

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayesinde hastalığa yakalanma riskini azaltır. Göz sağlığını korur. Saç ve diş sağlığı konusunda etkilidir. Ayrıca cildin dokusunu güçlendirir, kolajen üretimini arttırır ve cilde parlak bir görünüm kazandırır.

D VİTAMİNİ

D vitamini güneş ışığının cilde temasıyla doğrudan üretilebilmektedir. Cilt hastalıklarının oluşumun engeller. Kanser riskini azaltır. Yeni deri hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur.

E VİTAMİNİ

E vitamininin antioksidan özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde yaşlanma sebebi ile oluşan cilt bozulmalarını yavaşlatır ve hücre yenilenmesinde etkilidir.

C VİTAMİNİ

Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyup bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini, yaraların da iyileşmesinde yardımcı olur. Ayrıca kolajen sentezi için önemli bir antioksidandır. Bu sayede kasların daha dayanıklı olmasını sağlar.

B VİTAMİNİ

B vitamini tırnaklar için oldukça faydalıdır. Tırnakların kırılmasını önler. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktirir ve cilde canlı bir görünüm sağlar.

K VİTAMİNİ

K vitamini ciltteki kılcal damar görünümünün ve gözaltı morluklarının tedavisinde etkilidir. Ayrıca cilt kızarıklıkları ve hassas cilt bakımında da yine faydalı bir vitamindir.

(Kaynak: www.guzellikhaberleri.com)
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: