Vizyonda bu hafta!

Bu hafta vizyona giren filmler arasında bir yerli film ve beş yabancı film var...

Kültür-Sanat

Vizyonda bu hafta! Daire
Yönetmen: Atıl İnaç
Oyuncular: Fatih Al, Nazan Kesal, Erol Babaoğlu, Selen Uçer, Kanbolat Görkem Arslan, Çağlar Çorumlu
Detaylar: Altın Koza'da, yönetmen Atıl İnaç'a En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran Daire filmi bu haftanın tek yerli yapımı. Hayal ve gerçeğin aykırı bir üslup ile iç içe geçtiği filmde Feramus adlı bir öğretim görevlisinin, babasının ölümü ile memleketine dönüşü, tanıştığı yeni kişiler ile birlikte yepyeni bir anlamsızlık denizine sürüklenişi anlatılıyor. Kentsel dönüşümün kasabaları dahi tehdit eder hale geldiğine tanık olduğumuz Daire filmi bu haftanın kara mizaha da yer yer sırtını dayayan başarılı dram projesi olarak öne çıkıyor.

Muhteşem Güzellik (La Grande Bellezza)
Yönetmen: Paolo Sorrentino
Oyuncular: Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina Ferilli, Iaia Forte, Isabella Ferrari, Vernon Dobtcheff
Detaylar: Olmak İstediğim Yer (This Must Be the Place) ile adından bir kez daha söz ettirmeyi başarmış olan ünlü yönetmen Paolo Sorrentino, bu sefer başrolünde Roma'nın yer aldığı çok özel bir filmle sinemaseverlere merhaba diyor. Bu haftanın en önemli filmlerinden olan Muhteşem Güzellik'in senaryosunda ise bir kez daha yönetmen Sorrentino'nun imzası var. Roma'nın büyüsüne kendisini kaptırmış 65 yaşındaki bir yazarın gençliğine duyduğu yoğun özlem, bir süredir dahil olduğu sosyetenin ve yakın çevresindekilerin insanlıktan çıkışı ve sürekli değişen yaşamın da baskısı ile yeniden yazmaya karar verişine tanık olduğumuz Muhteşem Güzellik ilerleyen yıllarda bir klasik olarak anılacak güçte bir çalışma.

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)
Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie, Matthew McConaughey, Kyle Chandler
Detaylar: Kült yönetmen Martin Scorsese'in bir kez daha DiCaprio ile bir araya geldiği yeni filmi Para Avcısı, bu haftanın birbirinden güçlü filmleri arasında özel bir mücevher gibi parlıyor. Gerçek bir karakterin, şaşılası hayat hikayesinden uyarlanan yapım, broker'lık mesleği sayesinde Wall Street piyasasında kimsenin kazanamayacağı parayı kazanmayı başaran genç bir borsacının alkol, seks, uyuşturucu ile geçen hayatının inanılması zor detaylarını paylaşıyor. Film bu yılın Akademi Ödülleri'nin de gözdelerinden bir tanesi olmayı da başardı.

Herkül: Efsane Başlıyor (The Legend of Hercules)
Yönetmen: Renny Harlin
Oyuncular: Kellan Lutz, Gaia Weiss, Scott Adkins, Roxanne McKee, Liam Garrigan, Liam McIntyre, Rade Serbedzija
Detaylar: Üç Oscar adaylığı bulunan Dağcı (Cliffhanger), Zor Ölüm 2 (Die Hard 2) ve Mavi Korku (Deep Blue Sea) gibi filmlerin yönetmeni Renny Harlin, şimdiye kadar sayısız uyarlaması bulunan Herkül'e farklı bir yorum getirdiği iddiası ile karşımızda! Kaynağını mitolojiden alan Herkül hikayesi bu sefer enteresan bir yol izliyor ve işin fantastik tarafını bir parça da olsa arka planda tutarak, işin insani boyutlarına eğiliyor. Tanrı Zeus'un ölümlü bir kraliçeden doğan oğlu Herkül ya aşık olduğu kadın için çabalayacaktır, ya da kaderini yerine getirerek hüküm sürmekte olan kötü imparatoru alaşağı edecektir. Herkül: Efsane Başlıyor filmi, haftanın macera ve aksiyon eksiğini kapatacak.

Mr. Banks (Saving Mr. Banks)
Yönetmen: John Lee Hancock
Oyuncular: Tom Hanks, Emma Thompson, Paul Giamatti, Jason Schwartzman, Bradley Whitford
Detaylar: Disney'in bol ödüllü klasiği Marry Poppins'in nasıl beyazperdeye uyarlandığını çift katmanlı bir hikaye akışı ile anlatan Mr. Banks bu haftanın en iyi filmlerinden bir tanesi. Baş rollerinde Walt Disney'i canlandıran Tom Hanks'i ve bir başka ödüllü aktör Paul Giamatti'yi misafir eden film, dünyaca ünlü Marry Poppins'in nasıl gerçeğe dönüştüğünü usta işi bir dille aktarıyor. Walt Disney ünlü romanı sinemaya uyarlamak istemektedir ancak önünde eserin yazarı P.L. Travers ve onun haklı istekleri durmaktadır. Bu iki önemli ismin hayatlarından mühim kesitler de sunan Mr. Banks filmi, aynı zamanda babalar ve evlatları teması üzerinden çok önemli mesajlar veriyor.

Lego Filmi (The Lego Movie)
Yönetmen: Phil Lord, Chris Miller
Oyuncular: Chris Pratt, Will Arnett, Morgan Freeman, Elizabeth Banks, Will Ferrell, Jonah Hill
Detaylar: Liseli Polisler (21 Jump Street) ve Köfte Yağmuru (Cloudy With A Chance Of Meatballs) gibi alanının başarılı filmlerini beraber yönetmiş olan Lord ve Miller'ın başında bulunduğu Lego Filmi projesi bu haftanın tek animasyon çalışması. Sadece çocuklara değil, küçüklüğünü Lego'lar ile geçirmiş nice yetişkine de hitap eden animasyon filmi, bizleri Lego'nun inanılmaz dünyasında, birbirinden meşhur süper kahramanların eşliğinde, inanılması güç bir serüvene davet ediyor. Orijinal seslendirme kadrosunda Hollywood'un pek çok ağır topuna sahip olan Lego Filmi, Lego evrenindeki sıradan biri olan Emmet'ın bir yanlışlık sonucu bu dünyayı kurtaracak olan seçilmiş kişiye dönüşmesini anlatıyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: