Vizyonda yerli sinema fırtınası!

Bu hafta vizyona giren sekiz filmin altısı yerli yapım... Kıyasıya mücadele var!

Kültür-Sanat

Vizyonda yerli sinema fırtınası! Kedi Özledi, Erkekler, Arkadaşlar Arasında, Dinozorlarla Yürümek ve Bir Hurdacının Hayatı bu haftanın öne çıkanları arasında.

2013'ün sonuna yaklaştığımız 51. vizyon haftasında gösterime altı tanesi yerli yapım olan tam 8 yeni film giriyor.

İlker Ayrık ve Algı Eke'nin başrolleri paylaştığı romantik komedi Kedi Özledi, Faruk Aksoy'un erkeklerin dünyasına eğildiği Erkekler ve 4 eski arkadaşı rakı sofrasında buluşturan Arkadaşlar Arasında bu haftanın yerli komedi seçenekleri. Ayrıca Köy Enstitüleri dönemine ışık tutma amacındaki Yarım Kalan Mucize, kendisine fon olarak politikanın ayırdığı iki aşığı alan Sürgün ve Güven Kıraç'ın etkileyici bir performansla ortaya koyduğu Özür Dilerim filmleri ise bu haftanın dramatik alternatifleri. Haftanın tek animasyonu olan Dinozorlarla Yürümek 3 boyutlu olarak gösterime girerken, festivallerde kaçıranlar için Bosna-Fransa ortak yapımı Bir Hurdacının Hayatı Başka Sinema kapsamında vizyona giriyor.

Kedi Özledi
Yönetmen: Mustafa Şevki Doğan
Oyuncular: İlker Ayrık, Algı Eke, Selim Erdoğan, Oya Aydoğan, Açelya Elmas, Erman Okay
Detaylar: Ekranların sempatik yüzü, oyuncu İlker Ayrık'ın başrolünde oynadığı Kedi Özledi filmi, bu haftanın romantik komedi kategorisinde yer alıyor. Yönetmen Mustafa Şevki Doğan'ın uzun süredir planladığı komedi üçlemesinin ilk ayağı olan filmi üniversiteden beri birlikte olan ve aralarından su sızmayan bir çiftin eğlenceli hikayesini anlatıyor. Çevreleri için örnek bir ilişki yaşayan ikiliden erkek tarafının başı istemeden de olsa çapkınlık ile derde giriyor. Evlilikleri çatırdayan karı ve koca işin sonunun ne olacağını göremedikleri için kendilerini orada oraya sürüklenirken buluyor.

Erkekler
Yönetmen: Faruk Aksoy
Oyuncular: Fikret Kuşkan, Ali Poyrazoğlu, Asuman Dabak, Güneş Emir, Açelya Nazlı Tekarslan
Detaylar: Yönetmenliğini Recep İvedik serisi ile hatırlayacağımız Faruk Aksoy'un yaptığı Erkekler filmi haftanın öne çıkan yerli komedi filmi. Ali Poyrazoğlu ve Asuman Dabak gibi tiyatro oyuncularıyla kadrosu dikkat çeken film erkek olmak üzerine eğlenceli bir güzelleme niteliği taşıyor. Mutlu evliliğine rağmen kimsenin beklemediği bir işe girişip karısını aldatan Adem ve tanıştığı Psikiyatrist Nazım'ın etrafında dönen hikaye erkeklik özünde nedir diye sormaktan da geri kalmıyor.

Sürgün
Erol Özlevi'nin yönettiği "Sürgün"de, Tolgahan Sayışman, Saadet Işıl Aksoy, Mahir Günşiray ile Ruhsar Öcal izleyici karşısına çıkacak.
Rıdvan Akar'ın eserinden sinemaya uyarlanan filmin senaryosunu, Selin Tunç kaleme Filmde, Büyükadalı zengin bir Rum ailenin kızı olan Eleni ile babası faytoncu olan Sedat arasındaki çocukluk yıllarında başlayan imkansız aşk hikayesi anlatılıyor.

Özür Dilerim
İlk filmi "Eylül" ile Altın Koza'da "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Cemil Ağacıkoğlu'nun ikinci uzun metrajlı filminin oyuncu kadrosunda, Güven Kıraç, Köksal Engür ve Sema Poyraz gibi isimler yer Dram sevenleri sinema salonlarına çekmeyi hedefleyen filmin konusu şöyle:
"Kırklı yaşlarına gelen ve annesi Neriman'ın büyük bir özveriyle yetiştirdiği zihinsel engelli Selim, her daim annesinin ve ailesinin üzerine titrediği kişi olmuştur. Erkek kardeşi Zafer evlenmek üzeredir ve bu durum ilginin Zafer'e geçmesi demektir. Zafer kendisine çaresizlikle bağlı olan sevgilisi Hale ile evlilik adımları atarken, ailenin odaklandığı tek durum bu olur. Ne var ki düğün günü, sessizce ortadan kaybolan Selim, aile fertlerini daha önce farkında olmadıkları gerçekleri keşfedecekleri hüzünlü bir kadere sürükler."

Yarım Kalan Mucize
Biket İlhan'ın yönettiği "Yarım Kalan Mucize"nin oyuncu kadrosunda Nihan Belgin, Yetkin Dikinciler, Umut Beşkırma ile Dolunay Soysert yer Uzun süren çalışmalar sonucu 1940'lı yılların atmosferini yaratmak üzere tasarlanan filmin çekimleri, İstanbul'un Beykoz ve Şile ilçelerinde gerçekleştirildi.
Filmde genç bir kızın okula gitme mücadelesini anlatan Biket İlhan, paralelinde Köy Enstitüleri'nin yapılanma ve yıpratılma sürecine de değiniyor.

Bir Hurdacının Hayatı
Yönetmenliği ve senaryosu "No Man's Land" ve "Shell Shock" filmleriyle tanınan Bosnalı sinemacı Danis Tanovic'e ait olan "Bir Hurdacının Hayatı", belgesele yakın bir yaklaşımla, bir ailenin cesaret ve umut öyküsünü anlatıyor.
32. İstanbul Film Festivali'nde, insan hakları temalı FACE Avrupa Konseyi Film Ödülü Özel Mansiyon'a layık görülen film, Bosna-Hersek'in 2014 Oscar adayı olarak belirlendi.
Senada Alimanovic, Nazif Mujic, Sanda Mujic ve Semsa Mujic'in oyuncu kadrosunda yer aldığı filmin konusu şöyle:
"Hurda demir toplayarak hayatını zorlukla kazanan Nazif'in eşi Senada, düşük yapar. Ancak gittikleri hastane, sigortaları olmadığı için öyle yüksek bir meblağ talep eder ki, ameliyat olmadan kasabalarına dönmek zorunda kalırlar. Nazif, eşinin hayatını kurtarmak için, on gün boyunca daha çok hurda toplamaya ve yardım bulmaya çabalarken, çağdaş dünyanın umursamazlığı ve gizli ayrımcılığını da göğüslemeye çalışacaktır."

Arkadaşlar Arasında
İlk kez yönetmenlik koltuğuna oturan Gökhan Horzum'un yönettiği "Arkadaşlar Arasında"nın başrollerini İbrahim Kendirci, Fırat Albayram, Salih Bademci ve Sertan Erkaçan paylaşıyor.
Komedi dram türündeki filmin konusu şöyle:
"Yakın zaman içerisinde doğum gününü kutlayacak olan Ayhan'a, arkadaşları tarafından kutlama için ıssız bir koyda içki masası hazırlanır. 30 yaşını kutlayacak olan Ayhan, hayatla ilgili kaygılar taşımakta ve yaşamını sorgulamaktadır. Arkadaşları Deniz, Cenk ve Barış da ondan farklı bir durumda değildir. Ayhan'ın doğumgünü kutlamasında, gece eğlenceli başlar. Ancak içkinin ve birarada olmanın etkisiyle, herkes o güne dek anlatamadığı şeyleri dışa vurmaya başlar. Geçmişin üzücü hatıralarının ya da bugünün dertlerinin paylaşıldığı sohbet, gelecek planlarıyla sona erer."

Dinozorlarla Yürümek
Barry Cook ile Neil Nightingale'in yönettiği animasyon türündeki "Dinozorlarla Yürümek", Umut Tabak, Arda Aydın, Emrullah Uzun ile Gizem Gülen tarafından seslendirildi.
İzleyiciye dinozorların dünyayı yönettiği zamanları görme ve hissetme şansı veren film, dinozor Paçi'nin tüm zorluklara göğüs gerdiği hikayesini anlatıyor.

İyi seyirler...

Bunlarda ilginizi çekebilir: