Vücudunuzdaki 'fabrika' yağlanmasın

Karaciğer vücudun hem fabrikası hem arıtma tesisi hem de deposu.

Yaşam

Vücudunuzdaki 'fabrika' yağlanmasın Bu kadar çok işlevinin arasında bir de günlük hayatımızdaki olumlu olumsuz alışkanlıklarımızla baş etmeye çalışıyor. Her beş kişiden birinde görülen karaciğer yağlanmasına karşın neler yapabileceğimizi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya anlatıyor..

Kuşkusuz bütün organlarımızın vücudumuz için ayrı ayrı bir önemi var. Ancak içlerinden bir tanesi yani karaciğerimiz vücudumuzun hem bir fabrikası gibi davranıyor hem bir arıtma tesisi gibi çalışıyor hem de vücut için tam bir depo görevi görüyor. Yani bazı enzimleri üretiyor, dışardan gelen zehirli maddeleri temizliyor ve fazla enerji başta olmak üzere vitaminlerin de depo yeri olarak görev görüyor.
Bu kadar çok faktörlü çalışan vücudumuzun en büyük organlarından biri olan karaciğerimiz günlük kötü yaşam tarzımızdan da en çok etkilenen organımız aslında. Çünkü her beş kişiden birinde görülen yağlı karaciğer eğer doğru önlemleri almaz isek sonuçta karaciğeri çok kötü etkileyecek siroz gibi hastalıkları da beraberinde getirebiliyor.
Yağlı karaciğer, karaciğerin en sık görülen hastalıklarından biri. Günlük yaşamda direkt bir rahatsızlık yapmasa da özellikle karnın sağ üst tarafında ağrı , dolgunluk hissi yapabiliyor. Beraberinde gün içinde halsizlik, yorgunluk gibi şikâyetler de oluşturabiliyor.

HEM ZAYIFLATMAK HEM KARACİĞERİ KORUMAK İÇİN

Karaciğerinizi koruyacak önlemlere gelince:

Alkol karaciğerin zehiridir. Hem yağlanmayı arttırır hem de karaciğer fonksiyonlarına çok büyük zarar verir. Daha sağlıklı bir karaciğer için alkolden uzak durun.Mutlaka sağlıklı bir şekilde dengeli beslenerek kilo verin. Hızlı kilo vermek çok tehlikelidir. Karaciğerin yağlanmasını arttırır.
Şeker ve karbonhidrat değeri yüksek yiyecekleri üst üste yemeyin. Yani ekmek , pilav, makarna, patates, börek ve tatlıyı aynı öğünde tüketmeyin. Bu yiyecek gruplarından sadece bir tanesi olsun öğününüzde. Ama bu yiyecekleri mutlaka bol sebze ve yoğurtla tüketin.Yağı yüksek yiyecekler; kızartmalar, pastane ürünleri, kurabiyeler, yağlı kıymadan yapılan etler, cipsler, şarküteri ürünleri karaciğeri çok yorar. Daha az yağlı yemeye alışın.
Enginar, C vitamini yüksek yiyeceler; kivi, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler karaciğer dostudur.Kurubaklagiller; kurufasulye, nohut, mercimek hem zayıflamanıza yardım eder hem karaciğerinizi onarır. Ancak porsiyon kontrolüne dikkat edin.

Yoğurt tam bir mucizedir. Hem göbek yağlarını eritir hem karaciğer yağlarını eritir. Öğünlerinize 1 kase yoğurt ilave edin.Hareket karaciğer için ilaçtır. Karaciğeriniz için her gün en az yarım saat tempolu yürüyün.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: