Yağlı ciltlere nasıl bakım yapılmalı?

Yağlı cilde sahip kadınlar sık sık ciltlerinin parlamasından yakınır. Doğru cilt bakımı ile yağlı ciltten kurtulmak mümkün.

Kadın

Yağlı ciltlere nasıl bakım yapılmalı? Bakım yaparken cilt tipinize uygun bakım yapmak son derece önemli. Gördüğünüz her bakımı cildinizde uygulayamazsınız. Çünkü cildinize uygun bakım yapmazsanız daha kötü görüntülerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yağlı cilde sahipsiniz ve nasıl bakım yapacağını bilmiyor musunuz? Bu yazımız tam size göre!

CİLT TİPİNİZİ ÖĞRENİN

Hem sağlıklı hem de doğal bir cilde sahip olmak istiyorsanız ilk olarak cilt tipinizi öğrenmelisiniz. Sadece ambalajları ya da etkileri iyi göründüğü için satın alınan ve kullanılan her yanlış temizleme ürünü, cildinize faydadan çok zarar verecektir. Cildinizi tam anlamıyla tanımadan ve doktor onayı almadan bu ürünleri kullanmamalısınız. Doğru ve iyi bir bakımla cildinizi sağlıklı hâle getirmeniz mümkündür.

NEMLENDİRİN

Yağlı cilde sahip insanların sık karşılaştığı önerilerden biri cildine nemlendirici uygulanmadığında yağlanmanın azalacağıdır. Doğru olan cildin esnekliğini ve nemini kaybetmesini önleyen ve yağlı ciltler için üretilmiş olan nemlendirici ürünlerin kullanılmasıdır. Nemlendirici seçerken içeriğinde yoğun oranda vazelin bulunan ürünlerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

SIK SIK YIKAMA YANLIŞ

Cildi yağlı bireylere sık sık yüzünü yıkaması söylenmektedir. Ancak bu öneri doğru değildir. Cildinizi sık yıkadığınızda, cilt yağın eksildiğini fark ederek daha fazla üretmeye başlayacaktır. Sonuç olarak akne, gözeneklerde genişleme ve siyah nokta oluşumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

ALKOL İÇERİKLİ TONİKLE TEMİZLEYİN

Cildinizi sık sık suyla yıkamak gibi alkol içerikli tonikle temizlemek de aslında aynı etkiyi yaratacaktır. Alkol içerikli tonik ürünler cildin ihtiyacı olan doğal yağları da sökeceğinden cilt geçici bir ferahlama dönemi yaşayacak olsa da ardından daha fazla yağ üretecektir. Tonik kullanımı yağlı ciltler için öneriliyor olsa da toniğin alkolsüz olmasına dikkat etmelisiniz.

CİLDİNİZE UYGUN YAĞ SEÇİN

Cildiniz yağlı diye bakım yağlarından kaçmamalısınız. Doğru yağ seçimiyle cildinizi besleyip, güçlendirebilirsiniz.

Tatlı badem yağı tüm cilt tipleri için uygundur ve cildin nemlendirilmesine yardımcı olur.

Lavanta yağı hassas ve yağlı cilt bakımında kullanıma uygundur.

Papatya yağı cildi yumuşatır. Özellikle yağlı ve hassas ciltler tarafından sık sık tercih edilmektedi

Bunlarda ilginizi çekebilir: