Yağlı saçlarla nasıl başa çıkabilirsiniz?

İşte fazla yağlı saçlara iyi gelecek öneriler...

Kadın

Yağlı saçlarla nasıl başa çıkabilirsiniz? İşte size evde yapabileceğiniz basit, kolay ve ucuz uygulamalar:

1.) Saçlarınıza dokunmayın

Yağlı saçlar size "bana dokunma" der. Bu doğrudur; Saçlarınızı dokunmayın. Ellerinizi saçlarınızın arasına sokarak, geriye itmeyin ve saçlarınızla oynamayın. Çünkü saçlarınıza her dokunuşunuzda yağ bezelerini harekete geçirirsiniz.

2.) Aloe Vera

Eşit miktarlarda (bir çorba kaşığı) aloe vera ve hafif bitkisel şampuanı karıştırın. Dairesel hareketlerle kafa derinizibu karışımla masaj yapın. Tırnaklarınızı saç derisine sürmeyin. Böylece hem kafa derisi detoksunu sağlayın, hem de kirlerden kurtulacaksınız. Haftada 3 kez yada her gün yapın, kesinlikle harika sonuçlar alacaksınız.

3.) Nemlendirir

Saç bakımı, en az haftada iki kez, sağlıklı saçlar için bir zorunluluktur. Bunu yapmaz iseniz, saçınız kurur, kepeklenme yapar. Amla ve Shikakai (bir hint bitkisi) içinde bulunan bir nemlendirici kullanırsanız, saçınıza yardımcı olacak ve pH düzeyini dengeleyerek saçınız yumuşatacaktır.

4.) Protein

Saçlarınızın yağ dengesini sağlamak için yiyeceklerinize de dikkat etmeniz gerekir. Hormonların, saçlarınızın yağlı ve kuru olması üzerinde çok önemli bir rolü vardır. Yağlı ve şekerli yiyecekler uzun vadede hormonlarınızı etkileyerek, saçları yağlı yapan yağ bezelerini harekete geçirir. Yapılan çalışmalara göre, protein ağırlık beslenmeniz halinde hormonlarınız çok doğru çalışacak ve yağ bezeleri çok fazla aktif olamayacaktır.

5.) Limon suyu

Limon suyu toksinleri temizleyerek, saçların yağ dengesini de sağlar. Lime, (yeşil limon) asidik özellikleri sebebiyle pH seviyesini dengeler. Cildin iyileşmesine yardımcı olur, kanı da alkalize eder. Bir miktar su ile limon suyu karıştırın ve şampuanlama sonrasında saçınızı durulayın. Saçlarınızın yağlılığı bir süre sonra yok olacaktır.

6.) Stresten kaçının

Stresin saç ve cilt üzerinde etkisi çok büyüktür. Çünkü stres durumunda hormonların işleyişleri de değişir. Yağ bezeleri çok daha fazla çalışır. Egzersiz veya yürüyüş, dans ya da müzik dinlemek, sağlıklı yemekler sonrasında saçlarınız çok daha az yağlanacaktır.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: