YAHŞİ BATI'NIN KAMERA ARKASI

Cem Yılmaz’ın son filmi “Yahşi Batı”da rol alan Zafer Algöz, filmin kamera arkasında yaşananları “Orada Neler Oluyor” programında anlattı.

Magazin

YAHŞİ BATI'NIN KAMERA ARKASI Müge Dağıstanlı ve Gülşen Yüksel’in sunduğu programa konuk olan Zafer Algöz, kamera arkasında yaşananları izleyiciyle paylaştı. Ünlü oyuncu, söze sette yaşanan talihsiz kazayla başladı. Uşak’tan getirilen atların seyisi Ramazan Er’in gölette ölü bulunmasından sonra sette soğuk bir hava estiğini söyleyen Algöz, şöyle devam etti:

“Ramazan, kasları açılsın diye atı dolaştırmaya çıkmış. Gölün beş, altı metrelik sığ yerine girince, yüzme bilmediği için boğulmuş. Biz çekim yapıyorduk. Bittikten sonra kaldığımız yere döndük. Akşam 8-9 gibi haberimiz oldu. Olaydan sonra 1,5 gün çekime ara verdik. O arada cenaze Uşak’a götürüldü. Ramazan’ın abisi de altı aydır hastanede komada. O da attan düşmüş...”

ZAMAN TÜNELİNDE GİBİ HİSSETTİM

“Yahşi Batı”da kasabanın şerifini oynayan Algöz, filmdeki sürprizlerden de bahsetti: “Muhteşem sürprizler var. Bir kere Yılmaz Köksal var, Süleyman Turan var... Türk sinemasında kovboy filmi 40 sene önce yapıldı. O zamanlar kovboy filmi çevirmeyen erkek oyuncu yoktu. Rahmetli Sadri Abi’nin (Alışık) de kovboy filmi var... Bu kadar zamandır kovboy filmi çekilmediği için Cem en iyisini yapmak için uğraştı. Çok güzel bir film çıktı ortaya.”
Algöz, Kemerburgaz’ın Çiftalan bölgesinde kurulan plato için “Kasaba muhteşemdi. Film bittikten sonra gidip gördüm, inanılmaz etkilendim. Oradayken kendimi zaman tünelinde gibi hissettim” dedi.

8 OCAK’TA VİZYONA GİRİYOR

“Yahşi Batı”nın 8 Ocak 2010’da hem Türkiye’de hem de Avrupa’da vizyona gireceğini açıklayan oyuncu, yapımın Amerikan filmi intibası uyandırdığı şeklindeki sözler üzerine “Gerçekten öyle. Yönetmen Ömer Faruk Sorak da ‘Bu filmin jeneriğine yabancı isimler yaz, dünyanın her yerinde Amerikan filmi zannederler’ dedi” diye konuştu.

Algöz, sette herkesin profesyonel ve uygar koşullarda çalıştığına değindi. Algöz, figürasyon da dahil tüm çalışanlara sigorta yapıldığını, tam teşekküllü bir ambulans ve doktorun da set boyunca hazır bulunduğunu belirtti.

BASINA YANSIYAN KISMI HİÇBİR ŞEY!

Filmin çekimleri devam ederken senaryoyla ilgili bazı bilgiler de basına sızmıştı. Ancak Zafer Algöz, basına yansıyan kısmın çok önemli olmadığını söyledi:“Medyaya yansıyan kısmı hiçbir şey! Film bire bir böyle değil ki! Hakikaten çok enteresan şeyler var. Bir de bizim senaryolarımız sette devamlı değişir. Prova esnasında bile senaryodaki diyaloglar değişebiliyor.”

SET İŞÇİSİNE ARABA ALDI

“Yahşi Batı”nın setinden medyaya yansıyan bir başka olay da, Cem Yılmaz’ın bir set işçisine hayalindeki arabayı almasıyla ilgiliydi. Bu konuyla ilgili sorular üzerine Zafer Algöz, “Cem bunları dillendiren birisi değildir ama evet, öyle bir sürpriz yaptı. Set işçisi çok mutlu oldu” dedi. Yılmaz’ın herkese birçok sürpriz hazırladığını belirten oyuncu, “Özellikle çekim anlarında komik sürprizlerle karşılaştık. Mesela benim tek sahnem çekiliyordu masanın önünde. Cem ile Ozan (Güven) masanın altına saklanmışlar. Kayıtla birlikte benim bacaklarımdan yakaladılar... Ben görmedim onları” dedi.

Bunlarda ilginizi çekebilir: