YARDIMSEVER OYUNCULAR

Pek çok ünlü, halkın dikkatini çeşitli yardım kuruluşlarına çekmeye çalışıyor.

Magazin

YARDIMSEVER OYUNCULAR Bu isimlerden biri de genç oyuncu Gökçe Bahadır... Meme Vakfı'nın (MEVA) çalışmalarına destek veren Bahadır, InStyle dergisine “Meme Vakfı’nın yürüttüğü çalışmaları yakından izliyorum ve elimden geldiğince edindiğim bilgileri de yakınlarımla paylaşıyorum” dedi.

En son ne zaman ve hangi yardım kuruluşuna destek oldunuz? Bir şeyler yapmak istiyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? O halde InStyle’da yer alan habere bir göz atın. Televizyon ve sinema dünyasından tanıdığınız dört ünlü, bakın dikkatinizi hangi yardım kuruluşlarına çekmeye çalışıyor ve sizlere nasıl sesleniyorlar...
Gökçe Bahadır: MEME VAKFI (MEVA)
“Meme kanseri biz kadınları tehdit eden en önemli hastalık. Yani kadın olmak en önemli risk faktörü. Ancak erken teşhis edilirse meme kanseri korkulacak bir hastalık değil. Ben de Meme Vakfı’nın yürüttüğü çalışmaları yakından izliyorum ve elimden geldiğince her koşulda meme sağlığı ile ilgili edindiğim bilgileri arkadaşlarım ve yakınlarım ile paylaşıyorum. Meme muayenesi ve mamografinin önemini vurguluyorum. Bence herkes meme sağlığının önemini anlatarak vakfın çalışmalarına katkıda bulunabilir. Düşünün bir, her birey edindiği bilgileri çevresindeki beş kişiyle paylaşsa, ne kadar büyük ve etkili bir çalışma olur!”

Ayrıntılı bilgi: www.memekanseri.org / (0212) 361 71 31

Fadik Sevin Atasoy: DOĞAL HAYATI KORUMA VAKFI (WWF TÜRKİYE)
“Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir ekolojik sisteme ve iklime ihtiyacımız olduğu görüşündeyim. Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğini korumak ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlamak amacıyla çalışan WWF-Türkiye’yi de bu yüzden desteklemeye çalışıyorum. Vakıf, projeler oluşturarak küresel iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyor. WWF-Türkiye’nin doğa koruma konusunda heyecanı, azmi, mücadeleci ruhu ve sorunları tespit edip çözüm önerileri getirmesi, doğrusu beni de heyecanlandırıyor. Ben de onlara destek olmaya çalıştığım için bu dernekteyim. Yeri geliyor seminerlerine konuşmacı olarak katılıyorum, yeri geliyor özel geccelerinde sunuculuk yapıyorum. ‘Bireysel olarak ne yapıyorsun?’ diyorsanız, işe tüketim alışkanlıklarımı değiştirerek başladığımı söyleyebilirim. Doğa dostu geri dönüşümlü ürünler kullanmaya gayret ediyorum. Doğayı daha az kirletmek adına tüketimlerimde de tasarruf ediyorum.”

Ayrıntılı bilgi: www.wwf.org.tr / (0212) 528 20 30

Saadet Işıl Aksoy: MAHALLE AFET GÖNÜLLÜLERİ VAKFI (MAG)

“Afetler konusunda ne kadar hazırlıksız ve aciz olduğumuzu aslında 1999 depreminde çok acı bir şekilde gördük. Büyük çaplı afetler sonrası özellikle mahalle gibi daha küçük birimlerin örgütlenebilmesi, insan sağlığı açısından çok önemli. Bu yüzden, Mahalle Afet Gönüllüleri’nin çalışmalarının özellikle desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Vakıf İstanbul, Yalova ve Kocaeli’de 68 mahallede bulunuyor. 3 bine yakın gönüllü eğitim aldı. Mahalle Afet Destek Merkezi olarak kullanılan konteynerler belki sizin de dikkatinizi çekmiştir. Vakfın en büyük amacı da mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmak ve bu sistemin sürdürülebilirliğini sağlamak. Bu yüzden ben de bu bilinçlendirme çalışmalarına destek vermeye çabalıyorum.”

Ayrıntılı bilgi: www.magvakfi.org.tr / (0212) 296 54 90

Selin Demiratar: BODRUM HAYVAN HAKLARI DERNEĞİ


“Dünyaya gelen her canlının yaşam hakkı olduğuna inanıyorum. Maalesef hayvanlar bu konuda zaman zaman göz ardı ediliyor ülkemizde. Sokaklardaki başıboş, kontrolsüz üreyen hayvanlar için duyarlı vatandaşlar olarak bir şeyler yapılabileceğimiz görüşündeyim. Bodrum Hayvan Hakları Derneği 13 yıldır 'Dünyaya gelmiş olan her hayvanın yaşam hakkı vardır' sloganıyla hayvanlarla ilgili sorunlara dikkat çekiyor, onlarla ilgili kısırlaştırma, aşılama faaliyetleri yapıyor, onlara barınak sunuyor. Kısıtlı bir bölgeye hizmet veriyor gibi görünse de bence ciddi, başkalarına örnek olacak işler yapıyorlar. Bu yüzden onları gönülden destekliyorum. Ayrıca hayvanlarla ilgili örgütlü çalışmak isteyenler de kendilerine telefon veya mail'le ulaşıp bilgi alabiliyorlar. Bu konuda hepimizin yapabileceği şeyler olduğunu düşünüyorum. Ben kendi hesabıma evde bulunan fazladan bir iki dilim ekmek veya birkaç kaşık yemekle kimseye zararı olmayan aşılı hayvanların beslenebileceğini düşünüyorum.”

Serra AKAR-Yeşim NUR
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: