Yassıada'nın ismi değiştirildi!

Adalar İlçesi'ne bağlı olan ve darbeyle anılan Yassıada'nın ismi, İstanbul İl Genel Meclisi kararıyla "Demokrasi ve Özgürlük Adası" olarak değiştirildi. Böylece Türkiye'de darbe izlerinden birinin daha silindiği bildirildi.

Yaşam

Yassıada'nın ismi değiştirildi! İl Genel Meclisi Ak Parti Grup Sözcüsü Remzi Aydın, Yassıada'nın, 1960 darbesinden sonra demokrasi şehitlerinin yargılandığı bir ada olarak ülke tarihine geçtiğini belirterek, "İktidarı ve muhalefetiyle, demokrasi tarihimizde kara bir süreci teşkil eden adadaki yargılamalar ve akabindeki idamlar, milletin hafızasında daha olumlu noktaya çekilmesi için, İl İdare Kurulunun kararı bizce uygundur. Yerinde bir karardır. Biz uygun görüş veriyoruz" dedi.

İstanbul Valiliği İl İdare Kurulunun 2 Ekim'de aldığı Yassıada'nın isminin değiştirilmesi ile ilgili karar, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından 5 Kasım'da İl Genel Meclisi'ne, idari teklif olarak gönderildi. Teklif, dünkü oturumda gündem dışı olarak Meclis'e sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.

Bunlarda ilginizi çekebilir: