Yatarken bel fıtığı olmayın!

Son yıllarda özellikle bel fıtığı vakalarında artış yaşanıyor. Bu artışta, aniden yapılan yanlış hareketlerin yanı sıra yatağa yatış biçimi de etkili oluyor. Uzun vadede belde oluşabilecek sorunlara yol açmamak için yatağa yatış biçiminin de birtakım kuralları bulunuyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Yunus Aydın, her gün yatarken yapılan yanlış hareketlerin, vücutta küçük tahribatlar yaparak biriktiğini ve belde erken eskimelere neden olduğunu söyleyerek kuralları anlattı.

Yaşam

Yatarken bel fıtığı olmayın! Yatma işine oturarak başlayın
Vücudun belli hareketleri tolere edebildiğini ifade eden Prof. Dr. Yunus Aydın, yanlış hareketler yapıldığında vücuttaki oluşumlar hakkında, “Adalelerin kasılması bağlar vasıtasıyla eklemler üzerine etki ediyor. Bu etki özellikle bel bölgesindeki omurgalar arasındaki disklerde, küçük kırılmalar ve eskimelere yol açıyor” diyor. Prof. Aydın, yatağa yatarken izlenmesi gereken adımları şöyle sıralıyor:

“Önce yatağa oturmalı,
Eli biraz açarak yatağa koymalı,
Sonrasında dirseği yatağa koymalı,
Son olarak da bacakları yukarı çekip yana dönerek yatmalı.”

Koldan destek almak yükü azaltıyor
Bu kademelerle yatağa yatıldığı zaman, koldan alınan destekle gövdenin belli bir yükü karşılanmış oluyor. Hiç destek almadan yatıldığı zaman bütün yük bel adalelerine binmiş oluyor. Yataktan kalkarken de adımların tam tersini izleyerek kalkmak gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Yunus Aydın, “Hastanın hiçbir problemi yoksa bu adımları izleyerek beli daha uzun süre sağlıklı kalıyor, daha az eskiyor. Yanlış yapılan hareketler, omurilik ve sinirlerin kanlanmasının bozulması sonucunu doğuruyor. Bu da kanal darlığı veya bel fıtığına; kimi zaman da ikisine birden sebep oluyor. Bu tür hastalığı olanların kurala uygun yatması ağrısız yatmasını sağlıyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

Bel fıtığı olmamak için bilinçlenmek gerekiyor
Hastalarına nasıl yatmaları gerektiğini öğrettiğinde, zaten o hareketleri yapmadan kalkamadıklarını söylediklerini aktaran Prof. Dr. Yunus Aydın, aslında vücudun siniri korumak adına kişiye doğru yolu buldurduğunu aktarıyor. Prof. Dr. Aydın, vücudun bilinç dışı bulduğu doğru yolun bilinçli şekilde uygulandığında bel sağlığının korunmuş olacağını ifade ediyor ve şunları söylüyor: “Önleyici tıpta, hastalığın tedavisinin yanı sıra hasta olmamayı sağlamak önem teşkil ediyor. Bel fıtığının tedavisi nasıl doktoru ilgilendiriyorsa, bel fıtığı olmamak da herkesi ilgilendiriyor. Aslında toplumsal bir konu olan bel fıtığının, kamu spotları arasına; hatta Milli Eğitim müfredatı içerisine konulması gerekiyor. Öğrenciye vücut ile ilgili bilgiler belli bir oranda öğretiliyor ama vücudunu nasıl kullanması gerektiği öğretilmiyor.”

Beyin hareketleri otomatik olarak yapıyor
Doğru yatış biçiminde uygulanması gereken adımlar kişilere ilk anda uğraştırıcı gibi gelebiliyor. Ancak birkaç pratikten sonra otomatik olarak bu şekilde yatılmaya alışılıyor. Prof. Dr. Yunus Aydın, “Beyin bir şeyi öğrendiğinde beynin kabuğunu kullanıyor. Daha sık yapılmaya başlandığında ise beyin kabuğu öğrenilen şeyi bir alt kademeye alıyor. Kişi, bir alt kademedeki öğrenilmiş bilgiyi otomatik olarak yapmaya başlıyor. Örneğin araba kullanmayı öğrenen bir kişi ilk zamanlar her adımı düşünerek yapıyor, ancak usta sürücü hiçbir adımı düşünmeden otomatik bir şekilde arabayı kullanıyor” diyerek kişilere, bel ile ilgili sağlık sorunları yaşamadan doğru yatış alışkanlığını bir an önce kazanmalarını öneriyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: