Yaz gebelikleri zor geçiyor

Uzmanlar sıcak havalardan en çok etkilenenlerin kadınlar olduğunu söylüyor.

Yaşam

Yaz gebelikleri zor geçiyor İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, sıcaklığa bağlı zor geçen gebelikle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Buyru, “Sıcak havalardan en fazla etkilenenlerin başında hamileler gelmektedir. Bu nedenle yaz gebelikleri biraz daha zor geçiyor. Hamileler yaz dönemini daha rahat geçirmek için daha fazla sıvı tüketmeli, her gün 7-8 bardak su içmeli. Bunun yanında süt, limonata, taze sıkılmış meyve suyu ya da maden suyu gibi mineral içeren sıvılar tüketilebilir. Süt ve süt ürünleri, ayran, yoğurt gebelerin hem protein hem kalsiyum ihtiyacını çok iyi derecede karşılayabilecek ürünlerdir. Bunun yanı sıra sıvı ihtiyacı da giderilmiş olur. Ayran tüketirken çok tuzlu olmamasına dikkat etmek gerekir. Aynı şekilde meyve suyu ve limonata gibi ürünleri de şeker katmadan ya da az şekerlendirilmiş şekilde kullanmakta fayda var” dedi.

Hamilelerin serinlemek için klima ya da nem alıcı cihazlardan yararlanabileceğini ve nemi daha az hissetmek için pamuk veya keten giysileri tercih edilmesi gerektiğini savunan Buyru, ayrıca hamilelerin yürüyüş için sabah veya akşam saatlerini tercih etmeleri gerektiğini vurguladı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: