Yedekleme konusunda bilinçlenin!

Yedekleme konusunda hiçbir şey bilmiyor musunuz? İşte bilmeniz gereken en önemli maddeler...

Yaşam

Yedekleme konusunda bilinçlenin! İster laptop'unuzdaki verileriniz olsun, ister telefonunuzdaki, verilerinizin güvenliğini koruma konusunda sorumluluk tamamen sizin. Durum böyle olunca bu konuya dair belli bazı şeyleri bilmeniz gerekiyor.

İşte bilmenin gerekenler...

- Neden mi yedekleme bu kadar önemli? bir virüsün sabit diskinizdeki verilerinizi sildiğini düşünün; bu dosyaları bir başka yere kopyalamış olsaydınız, çok iyi olmaz mıydı? Gerçek bir yedekleme için verileri harici bir sürücü gibi farklı bir depolama birimine kopyalamanız gerekecektir.

- Bazı kullanıcılar her şeyi birden yedeklemeyi severler. Bunda bir yanlışlık olmasa da, GB'lar boyutundaki dev müzik ve video koleksiyonlarını yedeklemek için hem geniş bir depolama alanına, hem de zamana ihtiyacınız var malesef.

- Hangi sıklıkta yedekleme yapmalıyım diye düşünüyorsanız cevap şu: Dosyalarınız hangi sıklıkta değişiyorsa, o sıklıkta yedek almalısınız. Büyük değişikliklerden önce her zaman yedek almanız gerekir. İster çok fazla yedek alın, ister çok az, bu hiç yedeksiz olmaktan iyidir.

- Yedekleri genel olarak iki depolama türü vardır: Yerel yedekler ve çevrimiçi yedekler. Yerel depolama alanı, size çevrimiçi depolamaya göre daha geniş alan sunacaktır. Çevrimiçi yedekler internette, gerçekten hiç gitmediğiniz bir yerde saklanır. Çevrimiçi depolama hizmetlerinin en önemli avantajı dosyalarınıza her yerden ulaşabilme imkanı sunması. Tavsiye olarak ise büyük ve hassas verileri yerel olarak yedekleyin.

- Tüm sabit diskinizi yedeklemek isterseniz, bunu yapabileceğiniz Macrium Reflect gibi programlar var. Dropbox ve Google Drive gibi hizmetler, dosyalarınızı otomatik olarak yedeklediğinden oldukça etkililer.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: