Yeni internet yasasında flaş gelişme!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni internet yasasında "çekincelerim var" dediği iki maddeyi onayladı.

Yaşam

Yeni internet yasasında flaş gelişme! GÜL'ÜN SAKINCALI BULDUĞU MADDELER NEYDİ, NE DEĞİŞTİ

Gül'ün itiraz ettiği ilk yasada trafik bilgisi tanımı yoktu. İnternet kullanıcılarının iki yıl boyunca saklanacak internet trafik bilgisinin tanımının net olmaması ve mahkeme kararı olmadan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın bu bilgilere ulaşabilecek olması Gül'ün birinci itiraz noktasıydı. Gül'ün itirazları sonucu getirilen düzenlemede trafik bilgisi tanımı netleştirilirken, ancak mahkeme kararıyla TİB'in bu bilgilere ulaşabilmesinin yolu açıldı. Mecliste yasayla ilgili görüşmeler sırasında siber güvenlikle ilgili durumlarda mahkeme kararı aranmadan TİB'in bu trafik bilgilerine ulaşabileceği yönünde bir düzenleme yapılmak istendi. Ancak daha sonra bu düzenlemeden vazgeçildi. Kulislerde Gül'ün uyarısı üzerine bu maddenin geri çekildiği belirtildi.

Gül'ün tepkisini çeken bir diğer düzenleme de Telekomünikasyon İletişim Başkanı'na özel hayatın gizliliği ile ilgili durumlarda verilen resen yasaklama yetkisiydi. Resen yasaklama yetkisi kullanıldığında TİB'in bu yetkiyi mahkemeye taşıması gerekmiyordu. Gül'ün yaptığı itiraz sonucu ise, TİB'in resen yasaklama yetkisinin mahkeme onayına sunulması zorunluluğu getirildi. Buna göre resen yasaklama yetkisinin kullanılmasının ardından, TİB'in 24 saat içinde mahkemeye başvurması zorunlu olacak. Mahkeme de 48 saat içinde karar vermekle yükümlü olacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: