Yeni Türkü AKS’de hayranları ile buluştu

Akasya Kültür Sanat’ da hayranları ile buluşan Yeni Türkü unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı.

Kültür-Sanat

Yeni Türkü AKS’de hayranları ile buluştu Kendilerine has tarzları ve yorumları ile yeni bir akım başlatan Yeni Türkü, uzun bir arının ardından akustik konser ile sahnede yer aldı. Konser öncesi AKS’ de sergilenen ‘ Hisart Canlı Tarih ve Diorama’ sergisini gezen Derya Köroğlu sergiyi çok beğendiğini, etkilendiğini söyleyerek eserleri detaylı şekilde inceledi.

Sahnede sevilen şarkılarını seslendiren grup kendilerini yalnız bırakmayan AKS dinleyicilerine teşekkür ettiler.


Grup müziğini biz başlattık

AKS konserinde hayranları ile buluşan Yeni Türkü konser sonrası gelen soruları yanıtladı. Grubun solisti Derya Köroğlu; ‘Biz müziğe inanarak çıktığımız bu yolda grup müziğini başlattık. Grup müziği 2000’li yıllarda tekrar canlandı.Grup müziğinin çok özel bir yeri, değeri vardır. Her ne kadar benim ve Selim’in besteleri olsa da herkesin katkısı müziğin ruhunu değiştiriyor’ dedi.


Unkapanı çarşısı bize özgünmüzik dedi

Usta müzisyen Derya Köroğlu AKS sahnesinde gerçekleştirdiği sohbeti sırasında;'Yeni Türkü'nün tarzı için başta ne isim vereceğini bilemedi kimse. Seksenlerin başlarında özgün müzik dediler. Ama Özgün Müzik giderek Ahmet Kaya'ya daha çok yakıştı. Özgün Müzik lafının çıkışı da filmlere özgün müzik yapıldığından kaynaklanıyor. O zaman Unkapanı çarşısı bizi sınıflandıramadığı için özgün dediler. Yeni Türkü, kendi çizgimizde o zamana kadar var olmayan bir şeyleri yaptı. O da Türk Müziği’nin makamlarını getirmek oldu. Türk müziğinin makamları sadece sanat müziğinin içeresinde var olan olarak düşünülüyordu ama bizim yaptığımız gibi ud, kanun, klasik kemençe gibi Türk müziği sazlarını kullanarak da o makamlar güncel müziğin içine konabilir biz bunu gösterdik. Bizim ilk beş albümümüze de baksanız, yani 1979'dan başlayıp 1989'a geldiğimiz de bile içinde değişik öğeleri içeren bir 'Yeni Türkü vardı. 'Deliler' gibi bir şarkımız var ama bir 'Buğdayın Türküsü' var, 'Sardunyaya Ağıt' var, 'Başka Türlü Bir Şey' var. Biz zaten geniş bir yelpaze kurmuş olduk ve insanlar her şarkımızda aynı yeni türkü ruhunu buldu. Önemli olan bu zaten. Hiç bilmedikleri bir şarkı bile dinleseler bu 'Yeni Türkü' diyebilecekleri bir kendine has bir sesimiz oldu' dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: