'YERLİ CEP'LE FİYATLAR UCUZLAYACAK

Aneles'in Ümraniye tesislerinde 'yerli' cep telefonu üretimine başlandı

Magazin

'YERLİ CEP'LE FİYATLAR UCUZLAYACAK Çift sim kartlı modelleriyle Türkiye pazarına giren ABD merkezli cep telefonu üreticisi General Mobile ile Anel Grup şirketlerinden Aneles Türkiye’de ortak cep telefonu üretim tesislerini faaliyete soktu. 20 milyon dolarlık yatırımla kurulan 7 bin 500 metrekarelik alanda faaliyete geçen tesislerde 3 yılda 500 milyon dolar değerinde toplam 3 milyon adet cep telefonu üretilecek. Günde 1000 cep telefonu üretim kapasitesine sahip olan tesislerde üretilen cep telefonlarının ihracatına da gelecek ay Sırbistan ve Azerbaycan ile başlanacak.

KAPAKTA ‘MADE İN TURKEY’
Aneles’in tesislerinde düzenlenen toplantıda konuşan Aneltech Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Suat Baysan, üretim tesisinin 145 kişiye iş imkânı yarattığına dikkat çekerek, “Bu yatırımla yılda 15 milyon dolar daha az döviz çıkışı gerçekleşecek. Vergilerle birlikte devlete yıllık katkısı 19 milyon doları aşacak” dedi. General Mobile’ın Türkiye distribütörü Gençcell Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Gölcüm de “Bu tesis ile birlikte General Mobile’ın Türkiye’de de Ar-Ge merkezi kurulmuş oldu. Dubai’deki lojistik merkezinin de İstanbul’a kaydırılıp, Türkiye’de üretilen cep telefonları bölgeye dağıtılacak” diye konuştu.

3 MODELDE ÜRETİM
Türkiye’de üretilecek modeller hakkında bilgi veren Gölcü, şunlarısöyledi: “Burada ürettiğimiz modellerin arkasında ‘Made in Turkey’ yazacak. Piyasa değeri 279 TL olan DST 500 modelini Türkiye’de üretip, 249 TL’ye
tüketiciye sunabileceğiz. Tasarımı Türk mühendisleri tarafındanyapılan DST 800 ve Fenerbahçe için özel olarak tasarlanan modelimiz de burada üretilecek. Gelecek yıl başka modeller de üretim bandına gelecek.”
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: