Yerli keşif uydusu Göktürk 2 fırlatıldı!

Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu Göktürk-2’nin uzay yolculuğu başladı. Çin’deki Jiuquan Fırlatma Üssü’nden saat 18:12'de fırlatma işlemi başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uzaya gönderilecek Göktürk-2'nin canlı yayın anını TÜBİTAK UZAY’da izliyor.

Yaşam

Yerli keşif uydusu Göktürk 2 fırlatıldı! TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ve TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından yüksek yerlilik oranıyla üretilen ve 2.5 metre çözünürlüğe sahip GÖKTÜRK-2, Türkiye saatiyle 18.12’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin Gansu Eyaleti’ndeki Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi’nden uzay yolculuğuna başladı.

Fırlatma anı canlı yayınla Ankara’dan da takip ediliyor ve ODTÜ yerleşkesindeki TÜBİTAK UZAY’da tören düzenleniyor.

Törene, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de katılıyor.

Çin’deki fırlatma üssü ile Ankara ve Norveç’teki yer istasyonlarında görev yapan TÜBİTAK UZAY ekipleriyle canlı bağlantı yapılacak. Fırlatma süreci ile ilgili tüm bilgiler toplantıyı izleyen katılımcılarla anında paylaşılacak.

Uydu üç eksende kontrol edilerek, dünya üzerinde istenen noktalara bakması sağlanacak. Daha sonra güneş panelleri teker teker açılarak uydunun ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi üretilecek. Uydudan ilk görüntülerin 25-30 Aralık tarihleri arasında indirilmesi planlanıyor.

TÖREN 1 GÜN ÖNCESİNE ALINDI

19 Aralık’ta uzaya gönderilmesi planlanan GÖKTÜRK-2, Çin’deki olumsuz hava koşullarından dolayı uzay yolculuğuna bir gün önce başlayacak. Fırlatma rampasına yerleştirilen milli uydunun, yolculuk için son hazırlıkları yapılıyor.

ÜZERİNDE 15 KATLI YALITIM BATTANİYESİ VAR

Keskiner, GÖKTÜRK 2'nin, yeryüzü ile haberleşmeyi 3 adet S bant alıcı ve vericilerle gerçekleştireceğini ifade ederek, istihbarat amaçlı görüntülerin açıktan değil, milli olarak geliştirilen kripto sistemi sayesinde şifrelenerek gönderileceğini bildirdi. Uydunun üzerinde çok katmanlı yalıtım battaniyesinin de bulunduğunu kaydeden Keskiner, şöyle devam etti:

“Bu battaniye 15 kat değişik malzemelerden oluşuyor. Bu battaniyenin amacı uyduyu uzay ortamında hem elektrostatik hem de ısıl etkilerden, aynı zamanda radyasyon etkilerinden mümkün olduğunca korumak. Uydu üzerindeki silindirik yapı, 2,5 metre çözünürlükte görüntü almamıza imkan sağlayan kamerayı barındırıyor. 2,5 metre çözünürlük, yeryüzünde 2,5 metrekarelik bir objenin görülmesine olanak veriyor. Yani buradan alınan görüntülerle karayolu üzerinde giden bir araç rahatlıkla görülebilir.”

İşte o görüntüler...

Video yüklenemedi...

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: