Yoğurt yemek zayıflatıyor

Uzmanlara göre yoğurt yiyenler daha çabuk zayıflıyor ve kilolarının çoğunu karın bölgesinden veriyor!

Kadın

Yoğurt yemek zayıflatıyor International Journal of Obesity isimli dergide yayınlanan çalışmaya göre; düşük kalorili diyet yapanlar arasında, her öğüne birer porsiyon yağsız yoğurt ekleyenler, eklemeyenlere göre yüzde 22 daha fazla kilo veriyor.

Yoğurt yiyenler, daha fazla kilo vermekle birlikte, kaslarını korumayı başarıyorlar. Bu da demek oluyor ki, vücutlarındaki fazla yağları erittikleri için zayıflıyorlar. Hatta yağların çoğu, en zor inceldiği düşünülen karın bölgesinden gidiyor.

Yoğurt, daha uzun süre tok hissetmeyi sağlıyor ve yenilen yemek daha fazla tatmin ediyor.

Söz konusu çalışmada, deneklere her gün 200 kalorilik; kayısı parçalı yoğurt, ayran ya da kayısı tatlısı veriliyor. Bu üç besini aynı miktar ve kaloride almalarına rağmen; yoğurt yiyenlerin, diğer gıdaları yiyenlere göre daha fazla tokluk ve tatmin hissettikleri ortaya çıkıyor.

Kalsiyum, protein, B12 ve B2 vitaminleri ile fosfor açısından zengin bir besin olan yoğurt; özelikle menopoz döneminde olan kadınlara ve vejeteryanlara tavsiye ediliyor. Çocukların kemik ve diş gelişiminde de yoğurdun çok büyük faydaları oluyor.

Aynı sosyal statüdeki 5000 İspanyol üzerinde yapılan iki yıllık bir araştırma; süt ve süt ürünleri tüketimi ile yüksek kan basıncı riski arasındaki bağlantıyı ortaya çıkardı. Bu çalışmanın sonucunda; her gün düşük yağlı üç ya da daha fazla porsiyon yoğurt veya süt tüketenlerin, tüketmeyenlere göre yüksek tansiyon hastası olma risklerinin yüzde 50 azaldığı görüldü.

Yani; süt ya da yoğurt tüketirseniz; hem kilo veriyorsunuz, hem kemikleriniz sağlam oluyor, hem de yüksek tansiyon riskiniz azalıyor!

Ünlü diyetisyenler de süt ürünlerinin kilo vermeye olan etkisini sıklıkla vurguluyor. Sütün içerdiği proteinin biyoyararlılığının yüksek kaliteli ve metabolizmamızı hızlandıran yapıda olduğu belirtiliyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: