YOKSA CEHENNEM YOK MU?

Danimarkalı Protestan din adamları, cehennemin varolup olmadığını tartışmaya açtı. İncil’de açık bir tanım bulunmadığını belirten papazlar, 'Tanrı bize sonsuz sevgisini bağışladığı için cehenneme göndermez' diyor. Her şeyin zıddıyla varolduğu gerekçesiyle 'Cehennem yoksa, cennet de yoktur' diyenler de var.

Magazin

YOKSA CEHENNEM YOK MU?   İlahi adalet, bu dünyada günah işleyenleri ebedi cehennem ateşinde ceza çekmeye mahkum ediyor mu, etmiyor mu? Son günlerde İskandinav ülkeleri bu soruyu tartışıyor. Tartışmanın çıkış noktası, Norveç'teki yeni İncil çevirileri. 2010 yılına kadar bitirilmesi planlanan bu çeviriler, özellikle Yeni Ahit'teki cehennem tarifiyle ilgili. Yeni Ahit, cehenneme yer yer göndermelerde bulunmakla birlikte, cehennemin ayrıntılı bir tarifini içermiyor. Ancak incillerin yazımından yıllar sonra kilise, ebedi cehennem ateşini doktrin olarak kabul ediyor.

Şimdi Danimarka'da rahipler, İncilde cehennem ile ilgili bir açıklamanın yer almadığını belirterek, dinle ilgili yeni açıklamalarda bu konuya yer verip vermemeyi tartışıyor. Danimarka'nın Aorhus kentinden papaz Jacob Holm, gazetelere yaptığı açıklamada, cehennemin insanların hayattayken içlerinde yaşadıkları bir hal olduğunu belirterek, 'İnsanların sonsuza kadar cezalandırıldığı bir cehennem hayatı yok. İncil'de de böyle bir tarif bulunmuyor' dedi.

CENNET DE YOKTUR

Cehennem tanımının ilk kez Ortaçağ'da yapıldığını kaydeden papaz Jacob Holm, 'Tanrı bize sonsuz sevgisini bağışladığı için cehenneme göndermez' dedi.

Tartışmaya katılan papaz Anders Dalgaard ise her şeyin zıttı ile var olduğunu kaydederek, 'Cehennem yoksa, cennet de yoktur' iddiasında bulundu.

Danimarka'da cehennem ile ilgili yaşanan tartışmalara İsveç gazeteleri de yer verdi. Nüfusun büyük çoğunluğunun Protestan olduğu Danimarka'da bu tartışmaların İncilin yeni çevirisi çerçevesinde yürütüldüğü ve cehennem kavramının bu çevirilerde yer almayacağı kaydedildi.

İsveç gazetelerinde bu haber ile birlikte yer alan anket sorusuna yanıt veren okurların yüzde 80'i de cehennemin var olduğuna inanmadıklarını belirtti. (Hürriyet)
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: