Zara'nın patronu 5.5 milyar $ bıraktı

Dünyanın en büyük hazır giyim perakende firmalarından Zara'nın patronu Rosalia Mera 69 yaşında hayatını kaybetti.

Kadın

Zara'nın patronu 5.5 milyar $ bıraktı İspanyol El Pais gazetesinin haberine göre Rosalia Mera'nın kızıyla Minorka adasında tatildeyken beyin kanaması geçirdiği açıklandı.

İlk Zara mağazasını İspanya'nın LA Coruna kentinde 1970'lerde açan Rosalia Mera İspanya'nın en büyük hazır giyim firması Inditex'i eski kocası Amancio Ortega ile birlikte 1985'te kurmuştu. Mera işini devasa boyutlarda büyüterek 2012 yıl sonunda 21 milyar dolar ciroya ulaşmıştı. Inditex firması Zara'ya ek olarak Massimo Dutti ve Bershka gibi 8 marka ile 86 ülkede 6000 mağazada satış yapıyor.

Rosalia Mera kişisel servetiyle de İspanya'nın en zengin kadını unvanını taşıyordu. Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre Mera'nın serveti 5.5 milyar doları buluyor.

Mera'nın kişisel olarak Inditex şirketinde yüzde 7'ye yakın hissesi bulunuyordu. Mera Inditex dışında biyoteknoloji, medya ve emlak işlerine de girmişti.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: