ZENGİNLERE ÖZEL ELİT OTELLER!

Üst gelir gruplarına hitap eden ''elit oteller', diğer tesislerden çok seçenek sunmalarıyla ayrılıyor.

Magazin

ZENGİNLERE ÖZEL ELİT OTELLER! Türkiye'de turizmin gelişmesiyle önce lüks, ardından ''ultra lüks'' otellerin sayısı yıllar içinde arttı. Hatta resmi olarak 5 yıldızın üzerinde bir otel tanımlamasına bulunmamasına rağmen, bazı oteller ekstra özelliklerini vurgulamak için yıldız sayısını da daha fazla göstermeye başladı. İlk olarak Antalya'nın Kemer ilçesindeki bir otel için tanımlanan ''7 yıldızlı'' ifadesi, geçtiğimiz günlerde Azeri asıllı iş adamı Telman İsmailov'un Antalya'da yaptırdığı otelle tekrar gündeme geldi.

Otellerin sınıflandırılmasını düzenleyen yönetmelikte bu tanım yer almıyor. Yani, bu tanımla sunulan oteller bile aslında 5 yıldızlı. Çünkü en üst otel standardı olarak sadece ''5 yıldız'' verilebiliyor. Bu tür otellerde bulunması gereken özelliklerden bazıları ise şöyle:

''Yerleşme durumu, yapı, tesisat, donatım, dekorasyon ve hizmet standardı olarak üstün özellikler göstermeli, en az 120 odası olmalı, odalarda malzeme olarak bornoz, diş temizlik kiti, tek kullanımlık terlik, dikiş kiti, ayakkabı sileceği, cilası, duş köpüğü, makyaj temizleme pamuğu, kutu kağıt mendil, şemsiye gibi en az beş adet amblemli malzeme bulunmalı, 24 saat oda servisi ile otelde bay ve bayan kuaförü, satış mağazaları, alakart lokanta olmalı.''

ÜST KESİMİN TERCİHİ

Ancak, resmi olarak 7 yıldızlı otel bulunmasa da 5 yıldızlı kategoride ''ultra lüks'' tesisler de son yıllarda ihtişam arayanların ilgisini çekiyor.

Bir fiirmanın Yurtiçi Turlar Müdürü Suat Özbek, bu otellerin ''elit oteller'' olarak nitelendirildiğini söyledi.

Bu otelleri, 24 saat yüksek kalitede, kusursuz hizmet almak isteyen, ihtişamdan hoşlanan, konfora önem verenlerin tercih ettiğini belirten Özbek, ''Servis standartlarındaki üst düzey kalite nedeniyle diğer otellere göre konaklama fiyatları daha yüksek olan elit otelleri, gelir seviyesi daha üst bir grubu tercih ediyor'' dedi.

Elit otellerin, diğer otel türlerinden çok seçenek sunmasıyla ayrıldığını ifade eden Özbek, şunları kaydetti:

''Örneğin, üst düzey hizmetin sunulduğu ana restoranların yanı sıra, dünya mutfaklarından hazırlanmış özel menüleriyle hizmet veren pek çok a la carte restoran alternatifini de bu tesislerde bulmak mümkün... Bununla birlikte gelişmiş SPA hizmetleri, Welness alternatifleri, eğlence aktiviteleri, şovlar, değişik spor türleri, her yaş grubuna özel havuzlar gibi geniş imkanların arasından kendilerine en uygununu seçmek isteyen misafirleri memnun ediyor.''

Bu otellerin bazılarında binicilikten dalışa, golf, futbol, basketbol sahalarına, her türlü spor olanağı bulunuyor. Ayrıca, sahilde localı bölümler, tesis içinde deniz suyundan havuzlar, ana restoranın yanında İtalyan, Yunan, Meksika ve Çin mutfakları gibi çeşitli alternatifler bir arada sunuluyor.
haberturk.com
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: