Zirveden dijital korsanlığa 'dur' kararı çıktı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müzik dünyasının temsilcileriyle buluşmasında telif hakları sorunu masaya yatırıldı. Erdoğan “Dijital de olsa fiziksel de emeğe saygı duyulmalıdır” dedi

Kültür-Sanat

Zirveden dijital korsanlığa 'dur' kararı çıktı! Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın müzik dünyasının temsilcileriyle buluşmasında telif hakları sorunu tüm yönleriyle masaya yatırıldı. Orhan Gencebay, Ferhat Göçer, Metin Özülkü'nün de aralarında bulunduğu müzik dünyasının temsilcileri, "dijital korsanlık" diye adlandırılan internet ve mobil alandaki izinsiz kullanımları engelleyecek yasal bir mevzuata ihtiyaç olduğunu belirtti.

Sektör temsilcilerini tek tek dinleyerek not alan Erdoğan, "Dijital de olsa fiziksel de olsa aynıdır. Emeğe saygı duyulmalıdır" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün Tarabya Köşkü'nde Orhan Gencebay, Ferhat Göçer, Metin Özülkü, Bülent Forta, Cengiz Erdem'in de aralarında bulunduğu müzik dünyası temsilcilerini kabul ederek sorunlarını dinledi. Telif haklarıyla ilgili yeni yasa tasarısı için kapsamlı bir çalışma hazırlayan sektör temsilcileri bu çalışmayı Erdoğan ile paylaştı. Müzik eserlerinde KDV'nin yüzde 8'e indirilmesi gerektiğini belirten sektör temsilcileri, sektör çalışanlarının sosyal hakları ve emeklilik durumuyla ilgili sorunları da aktardı. Sektördeki sorunların üretimi de etkilediğini belirten müzik dünyası temsilcileri, bu durumun Türk müziğinin yabancı müzik karşısında zayıf duruma düşmesine neden olacağını aktardılar.


KÜLTÜR BAKANI'NA İLETİLECEK
Sorunları tek tek dinleyerek not alan Erdoğan, kültür alanındaki çalışmaları önemsediğini, bu alandaki hamlelerin Türkiye'nin kalkınmasına önemli katkı yapacağına inandığını vurguladı. Erdoğan, sektör temsilcilerinin paylaştığı konuları Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile de görüşeceğini belirtti.

ZEKİ MÜREN VE SENAR PLAKLARI HEDİYE...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müzik Eserleri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG), Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR), Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği'nden (MÜ-YAP) 10 kişilik bir heyetle görüştü. MSG Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Erdem (elinde plakları tutan) ve Orhan Gencebay, Erdoğan'a Türk sanat müziği CD seti ve Zeki Müren ile Müzeyyen Senar'ın plaklarını hediye etti.

(KAYNAK: sabah.com.tr)

Bunlarda ilginizi çekebilir: