ZİYNET SALİ'DEN SAMİMİ AÇIKLAMALAR!

3.5 yıl sonra ‘Sonsuz Ol’ adlı yeni albümünü çıkarmaya hazırlanan Ziynet Sali, hem mutlu hem iddialı. Çünkü, albümde Sezen Aksu’dan Kenan Doğulu’ya kadar pek çok sanatçının şarkıları yer alıyor. Sali, bu yaza damga vuracağına inanıyor.

Magazin

ZİYNET SALİ'DEN SAMİMİ AÇIKLAMALAR! * Bu albümü diğerlerinden farklı kılan ne?
Bir kere farkındalığı çok yüksek. Hem repertuar olarak, hem yorum olarak çok üst düzey. Ancak her şey bir ekip işidir. Çok güçlü bir ekibin ürünü oldu. Bu nedenle de çok şanslı hissediyorum kendimi. Albümde Ozan Doğulu, Ozan Çolakoğlu ve Mustafa Ceceli gibi üç önemli aranjör yer aldı.

* Ziynet Sali’nin albümle ilgili olağanüstü çabaları var. Mesela, Sezen Aksu’ya telefon açıp “Uğurumsunuz, sizsiz olmaz” dediniz ısrarla ve o da sonunda ‘Vakit Tamam’ şarkısını verdi...
(Gülüyor) Evet, repertuarı 3.5 yılda sevgiyle, dostlukla oluştururken sanatçı arkadaşlarım hep yanımda oldu. Sıla olsun, Sinan Akçıl olsun, Zeki Güner olsun, Atilla Özdemiroğlu olsun... Diğer müzisyen arkadaşlarımdan da fikir aldım, feyz aldım. Ancak yüreğimde iki isim vardı hep, birisi Sezen Aksu, diğeri Kenan Doğulu. Onların da şarkıları olsun istiyordum. Enerjilerine inanıyorum çünkü. Sonunda albüm bitti ama benim onlarla ilgili umudum asla bitmedi. Sezen Aksu’yu belli aralıklarla “Şarkınızı bekliyorum” diyerek aradım. Sonunda bestesini yolladı bana ve “Ziynetçiğim, seversen sözlerini yazacağım” dedi. 7 Ocak önemli bir tarih oldu, Sezen Aksu’dan ‘Vakit Tamam’ şarkısı o tarihte geldi. Kenan Doğulu’nun ‘Ruh İkizim’ şarkısının çıkış tarihi de aynıdır.

* Sezen Aksu’nun ‘Vakit Tamam’ şarkısı içinize sindi mi, muradınıza erdiniz mi sonunda?
Hem de nasıl!.. O kadar güzel ki... “Kalbime söz geçiremedim, yapamadım, yüz çeviremedim / Sevdim suçumu günahıma, kendimle geçinemedim / Geldi vakit tamam, üzülme çok ağlama / Sevgilim suç ortağım güle güle, bir daha olur mu, hiç sanmam...” Böylesine güzel bir şarkı işte. Albüme son noktayı da Sezen Aksu koydu.

* İkinci sürpriz şarkı Kenan Doğulu’dan geldi, ‘Ruh İkizim’... Bu nasıl oldu?
(Gülüyor) Kenan’a da hep hatırlattım, aradım, istedim. Stüdyoya geldiğinde söyledim. En son “Albüm bitti Kenan, bir şarkı gelmedi senden” dediğim günün gecesi şarkı geldi, ‘Ruh İkizim’ doğdu.

“Aşkı en samimi halimle yaşarım”

* Ziynet Sali’nin deli yanları var mı?
Hepimizin içinde delilikler vardır. Ben ‘deliliği’ içimde tutanlardanım, dizginleyenlerdenim.

* Neden?
Belki de yapacaklarımdan korktuğum içindir. Ben uç noktalarda yaşayanlardanım.

* Kenan Doğulu ‘Ruh İkizim’i yazdı, ruh ikizini buldu. Ziynet Sali, ruh ikizini arıyor mu?
Uzun zamandır ruh ikizimi arıyorum ama ne yazık ki bulamadım.

* Ruh ikizinizi tarif edebilir misiniz?
Aynı dili konuşmak çok önemli ilişkilerde. Dost olmak, paylaşmak önemli. Bilmiyorum, belki de ben zor bir kadınım. Şarkı her şeyi anlatıyor aslında. “Deneme yanılma yanılgısına tavrımız baştan” diyor şarkı... Gerçekten bu da benim duygumdur, sözümdür. Şimdi ilişkiler çok tutarsız. Biri olmazsa biri, hatta aynı anda ikisi, üçü... Bir saat biri, bir saat başka biri. Bu tür ilişkiler benim ruhumu bozuyor. O yol benim yolum değil.

* Aşksız mı hayatınız?
Ruhumu besleyen aşklar yaşadım. Ancak o son nokta yok, ruh ikizimi bulamadım.

* Ziynet Sali, aşklarını hep savunmasız mı yaşar?
Evet, en doğal halimle, en içten halimle yaşarım. Böyle olmazsa aşk olmaz ki... Aşk, gece uyurken düşündüğümüz son şey, sabah uyandığımızda düşündüğümüz ilk şeydir. Ben aşkı böyle yaşıyorum işte.

* Ziynet Sali, yuva kurmayı düşünüyor mu?
Ruh ikizimi bulunca hemen nikah masasına oturmak, hamile kalmak isterim. Ama şu anda böyle bir şey yok.

“Hiçbir şey imkansız değil”

* Yaz-bahar döneminde konser trafiğiniz yoğun olacak mı?
Üniversite konserleri ve festivaller nedeniyle yoğun bir trafik yaşayacağım. 2012’de hayalini kurduğum görsel zenginliği olan, içinde dansların olduğu büyük konserler vermek istiyorum. Bunlar yurt dışındaki sahne şovları gibi olacak. Akdenizli kadını iyice ortaya çıkarmak istiyorum. İzleyenlere “Vay canına” dedirteceğim.

* Bir başka hedefiniz daha var. Grammy Ödülü kazanacağınızı söylüyordunuz. Hâlâ buna inanıyor musunuz?
Hayatta hiçbir şey imkansız değil...

“Keşke sihirli değneğim olsa”
* Kıbrıslı olduğunuz için sormak istiyorum. Ada’da size göre nasıl bir çözüm olmalı? Egemen Bağış “B planımız da var, gerekirse Türkiye’ye bağlayabiliriz” dedi...
Ben her zaman barıştan yana olan birisiyim. O halkın giderek endişelenmeye başladığını biliyorum. Mağdur değiller ama o çizgiye doğru gidiyorlar. İşsizlik çok, göçler çok... Onlar Türkiye’ye zaten bağlı değil mi?

* Çözümü Kıbrıslılara mı sormak lazım acaba?
Onların da kafası çok karışık. Dilerim, yıllardır süren ayrılık son bulur ve Ada’daki çözüm barıştan yana gerçekleşir. Keşke sihirli bir değneğim olsa da, Kıbrıs’ta iki toplumu birleştirebilsem.

Milliyet
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: