Zorlu'nun 'İlk Ev'i Chiharu Shiota'dan...

Çağdaş sanata ev sahipliği yapan Zorlu’da çok özel bir enstalasyon!

Kültür-Sanat

Zorlu'nun 'İlk Ev'i Chiharu Shiota'dan... Japon asıllı performans ve enstalasyon sanatçısı Chiharu Shiota’nın, benliğin evi olarak da tanımlanan, kisinin içsel yolculuğu ile yeni başlangıçlarını ifade eden enstalasyon çalışması ‘First House – İlk Ev’, 8 Ekim akşamı düzenlenen açılış kokteyliyle izlenime açıldı. Küratörlügünü Gülru Vardar`ın yaptığı ‘İlk Ev’, yıl boyunca Zorlu’da sanatseverlerle buluşacak.

Çağdaş sanatın dünya çapında önemli temsilcilerinden olan sanatçı Chiharu Shiota’nın, kişinin içsel yolculuğunu ve yeni başlangıçlarını simgeleyen eseri ‘First House-İlk Ev’i Zorlu’da sanatseverlerin izlenimine açıldı. Bedensel sanat çalışmaları ve enstalasyonlarıyla uluslararası beğeni kazanan, eserleri Harald Szeemann gibi önemli küratörlerce seçilen ve 2015 yılında Venedik Bienali’nde Japonya’yı kişisel sergisiyle temsil edecek olan Chiharu Shiota’nın ‘İlk Ev’i Zorlu’da sergilenecek.

İçsel yolculuğumuzu ve andaki varlığımızı yakalama umudumuzu simgeliyor!

Çağdaş sanatın önemli isimleri arasında yer alan Chiharu Shiota, Zorlu’da sergileyeceği ‘İlk Ev’de izleyiciyi eserin bir parçası olmaya davet ediyor. Sanatçı bu eserle, kişinin kim olduğunun, ne olacağının, en iyi haline nasıl ulaşacağının ve nihai potansiyelini nasıl açığa çıkaracağının keşfini ele alıyor. Kişinin benliğini ve bedenini simgeleyen ‘İlk Ev’, kırmızı rengi ve masalsı iplik ağıyla vücudu saran kan damarları üzerinden yaşamı anımsatıyor. Dev boyuttaki eserle buluşan ve ‘İlk Ev’in içinde durup düşünen izleyiciye bu kan damarlarıyla dünyaya ne mana ile tutunacağını sorgulatıyor. ‘İlk Ev’, ifade ettigi benlik ve beden unsurları ile içsel yolculuğumuzu ve andaki varlığımızı yakalama umudumuzu simgeliyor.

150 bin metre kırmızı yün iplik kullanıldı...

Chiharu Shiota’nın, Gülru Vardar`ın küratörlügünde, Zorlu’da sanatseverlerin izlenimine sunduğu ve 9 günde yaklaşık 150,000 metre kırmızı yün iplik ile inşa ettiği ‘İlk Ev’i yıl boyunca sergilenecek.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: