ETKİNLİK DETAYLARI

joe satriani 2013 world tour

JOE SATRİANİ 2013 WORLD TOUR

Kategori: Konser

Mekan: KüçükÇiftlik Park, İstanbul

Tarih: 18 Mayıs 2013 20:00

Detaylar: üm zamanların en büyük gitar virtüözlerinden biri olan Joe Satriani 2013 yılı Dünya Turnesi kapsamında 18 Mayıs akşamı Kod Müzik Organizasyonuyla KüçükÇiftlik Park’ta Türk hayranlarıyla ikinci kez buluşuyor.

Joe Satriani

İtalyan bir ailenin çocuğu olarak 15 Temmuz 1956 yılında dünyaya gelen Joe ‘Satch’ Satriani 14 yaşında ilk kez eline gitarı alır ve müzikal macerasına başlamış olur.Tam bundan 1 sene sonra 1971 yılında etrafındakilere ders vermeye başlar ve en meşhur öğrencisi Steve Vai olur.Bununla birlikte öğrencileri Vai ile sınırlı kalmaz.Metallica’dan Kirk Hammet,Counting Crows’dan David Bryson, Prımus’dan Larry Laronde, Testament’tan Alex Skolnick büyük ustanın öğrencisi olmuştur. Sahne hayatına The Squares adlı grupta daha sonra beraber de çaldığı müzisyenler Jeff Campitelli ve Andy Milton ile adım atan Joe,The Squares’in verdiği 3 haftalık kısa arasında kaydettiği ilk E.P’si ile solo kariyerine adım atar.

Joe, kısa albümün ardından kayıtlara devam eder ve dört şarkı daha kaydeder.1985 yılında kayıtları biten albüm, 15 haftadan sonra, 1986 yılında "Not Of This Earth" adıyla, ilk solo albümü olarak, Relativity Plakçılık şirketinden piyasaya çıkar. Albüm gitar ortamlarında çok dikkat çeker. Guitar World, Guitar Player gibi dergilerden övgü üstüne övgü alır."Not of This Earth" plağının çıkışından sonra Joe çeşitli ev kayıtları yapmaya devam eder.1987 yılında, onun adını gitar ve müzik dünyasında perçinleyecek klasiği olan "Surfing with the Alien" yine Relativity Plakçılıktan yayımlanır.1988 yılı içinde, kendisinin ikinci kısa albümü olan "Dreaming No. 11"i çıkarır.Kayıt kısa sürede altın plak alır. Albüm aynı zamanda Joe'yu ikinci Grammy adaylığına da ulaştırır.1989 yılında "Flying in a Blue Dream" isimli albümünü yayınlar. Albüm kısa süre içinde büyük ticari başarı kazanır ve 750.000 kopyanın üzerinde satar.

1996 yılından itibaren G3 adını verdiği rock müzik dünyasından önemli gitaristleri bir araya getirdiği konserler serisine başlar. Bu konserlerde kendisine Eric Johnson,Steve Vai ,Yngwie Malmsteen ve John Petrucci gibi önemli müzisyenler eşlik etmiştir. G3 turnelerinin devamı esnasında, daha modern ve bol efektlerle süslü "Crystal Planet" (1998) ve Engines of Creation (2000) raflarda yerini alır.

2000 yılından sonra sound olarak çok daha farklı ve çeşitli öğelerle kendisini yenileyen Satriani, 2002'de "Strange Beautiful Music" albümünü, 2004'te "Is There Love in Space?" albümünü, 2006'da ise "Super Colossal" albümünü yayımlar. Bu seneler içerisinde bir yandan değişik müzisyenler ile G3 turnesine devam ederken "Live in San Francisco" ve "The Electric Joe Satriani: An Anthology" gibi toplama ve konser kayıtlarından oluşan albümleri de dinleyicileriyle paylaştı.

2008 yılında yeni albümü "Professor Satchafunkilus And The Musterion Of Rock" raflarda yerini alır. Bu albümde Satriani'nin doğu ritimlerine daha çok yer verdiği dikkat çekiyor.Ayrıca Satriani bu albümünde Aşık Veysel'in "Kara Toprak" türküsünü kendi üslubuyla yorumlamış ve bu Satrianin ne kadar sentezci bir müzik yapısına sahip olduğunu dinleyicilerine göstermiştir.

14 Temmuz 2007 yılında hayranlarıyla buluştuğu ilk konserinde seyircilere unutulmaz anlar yaşatan büyük usta 6 yıl sonra Bryan Beller, Mike Keneally, Marco Minnemann’dan oluşan yeni grubuyla 18 Mayıs’ta KüçükÇiftlik Park’ta olacak.

Cem Köksal – Joe Lynn Turner Project

Deep Purple, Ritchie Blackmore’s Rainbow, Yngwie Malmsteen gibi dünyanın en meşhur grup ve müzisyenleriyle çalışan Joe Lynn Turner ile ünlü virtüöz gitarist Cem Köksal yeniden biraraya geliyor.

2006 yılında Coca-Cola sponsorluğunda gerçekleştirilen Soundwave turnesinin 35.000 kişilik Bursa konserinde çekilen bir DVD’ye sahip olan ikil,i Türkiye’de çok iyi satış rakamlarına ulaşmıştı. Bu turnede ikili, 200.000’den fazla izleyici toplamıştı. 2006 senesinde başlayan bu birliktelik yeni repertuarla sevenleriyle buluşacak. İkili bu konserlerde, Cem Köksal ve Joe Lynn Turner’ın diskografilerinden eserleri harmanlayıp, melodik rock severleri mutlu etmeye hazırlanıyor. Dünyada klasik rock vokal efsaneleri denince akla gelen ilk on isimden biri olan Joe Lynn Turner ile müziğiyle ülkemizden çıkan ender sanatçılardan Cem Köksal’ın bu projesi müzik piyasamız için bir ilk ve tek olma özelliğini korumaktadır.

Cem Köksal feat Joe Lynn Turner 19.55
Joe Satriani 21.30

Etkinlik Takviminden Gün Seçin