360'da olan 360'da kalır!

Bazen, doğru yolda olup olmadığını anlamak için yoldan çıkmak iyi gelecektir. Rutinden uzaklaşılan birkaç saat bile ruhun en iyi merhemi olabilir. Denemeden bilinemeyecekler arasına Burlesque’ i de ekleyin.. Eee ne demişler; “Little party never killed nobody!”

ART OF FOOD


Sanatın en cüretkarı Burlesque, 360istanbul’da

Geride bıraktığımız hafta sonu 360istanbul, 4.sü gerçekleşen Burlesque Fest’e ev sahipliği yaptı. Sanatın her türlüsünün mübah olduğunu düşündüğüm için koşa koşa attım kendimi 360istanbul’un kollarına. İstiklal Caddesi’nin en muazzam mekanıdır benim için 360istanbul. Özellikle yabancı misafirlerin yoğun ilgisiyle karşı karşıyadır; buradan da şu sonuca varabiliriz ki Türkiye’de öyle her mekanda göremeyeceğiniz tarzdaki her şeyi 360istanbul’da bulabilirsiniz. Sektöre farklı bir soluk durumundadır; hayatın renklerini çıkarır ansızın karşınıza, enerjisi kaplar dört bir yanınızı!


Mısır Apartmanı’nın en üst katında, muazzam bir İstanbul panoraması ile karşınıza çıkıyor 360istanbul. Burlesque Fest için mekandan ilk adımımı atar atmaz gizemli bir koku gelmeye başladı burnuma. Geccenin sonunda nasıl duygularla çıkacağım konusunda heyecanlıydım, ilk kez canlı olarak bir Burlesque şovu izleyecektim. Ambiyansa tam not vererek oturdum masaya. Öyle ihtişamlı bir büyünün parçası haline gelmiştim ki, bir tarafta Galata ile tozlu sayfalara dokunmaya çalışan tarihsel bir parça oluştu ruhumda, bir tarafta az sonra başlayacak olan şovun cüretkar sanatsallığı..


Sanatta her şey mübahtır!

Ve şov başlar.. Işıklar kısıldı, neşeli kahkahalar şen sohbetler yerini büyük bir gizeme bıraktı. Fısırtılar arasında, tüm misafirler gibi bende merak ve heyecanla kaplanmıştım.
Avrupa’nın en iyisi Vesper Julie, San Francisco’ya damgasını vuran Mandengo, Neo Burlesque’in süperstarı Bijou Noir, Scarlett Martini, Lady Marmelade.. Burlesque’in tüm demirtaşları o gecce 360istanbul’da buluşmuştu. Bu geccenin harika olacağı, sahneye çıkacak olan isimleri duyduğum anda garanti altına alınmıştı.


Misafirler de muhteşem şovlara duyguları, bakışları, alkışları ve çığlıkları ile ortak oluyordu. O gecce canlı Burlesque şovunu daha önceden izlemiş birkaç yabancı misafir bu konu hakkında oldukça deneyimlilerdi. Sanatçılar, izleyenlerden aldıkları enerjiyle doluyor ve geccenin ritmini belirliyorlar. Sanatla seksapelin teatral uyumunu büyük bir heyecanla izledim o gecce. Sanatçılar bir bir 360’ın sahnesindeki yerlerini alıyor, görkemli kostümleri aşamalı olarak akıp giderken üstlerinden, ben bu büyülü Burlesque dünyasında geziniyordum. En etkilendiğim ise Burlesque’in cüretkar müzik seçimleri oldu.. Burlesque sanatçıları kıyafetlerinden bakışlarına kadar sizi bu görsel şölenin içine çekmeyi başarıyorlar.


Bir sanat için fazla iddialı olabilir; ama gecenin sonunda emin oluyorum ki, sanatta her şey mübahmış..

Uzun zamandır aklımın başımdan gittiği anlar yaşamadığımı fark ettim. Hayata kısa bir es verdim, bir ütopyaya doğru yolculuğa çıktım adeta.. Hiç dönmemek istercesine kapılmıştım bu kabareye!

Bunlarda ilginizi çekebilir: