Alain Coumont'un önerisi "Ekmek Diyeti"

Geçtiğimiz akşam keyif dolu bir etkinlikteydik. İsmini taze ekmekten alan Belçika'nın dünyaca ünlü markası Le Pain Quoditien'in kurucusu ve şefi Alain Coumont, İstanbul'a geldi. Bu haberi alınca hemen Le Pain Quoditien Kanyon şubesine koştuk! Keyif dolu, sıcacık, bol kahkahalı bir sohbet gerçekleştirdik. İşte o akşamdan en özel anlar..

ART OF FOOD

Paylaşılan büyük masanın kaşifi

Kanyon'un sıcacık mekanı Le Pain Quotidien, günümün her anında huzur dolu bir seçenek olmuştur benim için her zaman. Ruha yumuşacık bir şekilde dokunan renkleri, zarif ve doğal lezzetleri, güler yüzlü çalışanları ile kalbimde yeri bambaşka.. Özellikle iş günlerinde kahvaltı için en pratik ve en sağlıklı çözümdür. Hazır ve dondurulmuş yemeklerle zehirlediğimiz bünyemize, bir es gibi gelir bana Le Pain Quotidien. Sağlıklı ve lezzetli seçenekleri hep bir arada sunar..

Günlük hayatımın bu kadar büyük bir parçasını kaplayan Le Pain Quotidien'in kurucusu ve şefi Türkiye'ye gelince, haliyle bu büyük buluşmayı kaçırmak olmazdı. Hemen bende Coumont'un masasında yerimi aldım.


Alain Courmont "paylaşılan büyük masa" fikrinin öncüsü olmuş ve bu akımı iyi ki hayatımıza sokmuş. 1990 yılında kurulan ve dünya çapında 19 farklı ülkede, 146 noktada telaşlı şehir yaşamına baş kaldıran Le Pain Quotidien günlük koşuşturma rutinine sağlıklı ve leziz tatlarıyla anlam katıyor. Mekanın imzası haline gelen tartineler, her mevsim tercih edilen lezzetli çorbalar, sezonun en özel tatlarıyla renklenen salatalar, ev yapımı hamur işleri, tatlılar ve %100 organik ekmek çeşitleriyle sağlıklı a la carte seçenekleriyle, harika bir lezzet yolculuğu.

Bu lezzet yolculuğunu başından sonuna kadar Coumont'un ağzından dinledim...

İlk masa sokak pazarında kuruldu!

Tüm hikaye Belçika'da başlamış. Coumont'un yemeğe duyduğu her zaman büyük bir tutkuymuş. Küçük bir çocukken, saatlerce sandalyesinin üzerinden büyük annesinin ekmek yapışını izlermiş. Daha sonra Brüksel'de çalıştığı restoran için uygun ekmeği bulamayınca, kaliteye olan tutkusuyla çocukluğunun ekmeklerini yapabilmek için küçük bir fırın açmaya karar vermiş ve ilk fırınını Brüksel'de açmış. Fırının adını 'taze, günlük ekmek" anmalına gelen Le Pain Quotidien koymuş. Le Pain Quotidien’in ekmeği kısa zamanda çok beğenilmiş ve Coumont ekmeğin yanına salata, tartine ve içecekler ekleyerek menüsünü geliştirmiş. Daha sonra bir sokak pazarında uzun ahşap bir masa bulup misafirlerine yemek servis etmeye başlayınca, Le Pain Quotidien’in topluluğa açık ilk paylaşılan büyük masası da böylece kurulmuş..


Alain Coumont'un detaylı biyografisi için tıklayın.

Foto Galeri.

Çiftlikte masa kurmuş gibi..

Coumont ile bu keyifli sohbetimiz başlamadan önce, kendisi mutfağa girdi ve bizler için harika tartineler hazırladı. İçlerinden benim favorim her zaman olduğu gibi Füme Norveç Somonu Tartine! Coumant, Le Pain Quotidien sofralarını şu şekilde özetledi; "Bu sofralardaki tüm lezzetler çiftlikte bir masa kurulmuşçasına organik, doğal ve taptaze. Tüm lezzetler sadeliğiyle ön plana çıkıyor. Sunumlarının kolaylığı ile paylaşımlık lezzetleri sunuyoruz. Tam anlamıyla bir restoran değiliz. Ekmeğin etrafında dönen bir lezzet yolculuğuyuz."


Sohbet esnasında enteresan bir konuya da değinildi. Genel algı olarak ekmeğin sağlıksız olduğu bilinir ve her yerde bangır bangır ekmek tüketmememiz söylenir. Coumont bu konuya esprili bir şekilde yaklaştı. Her öğünde ekmek yiyen biri olduğu ve bunun zararını asla görmediğini söyledi; "Le Pain Quotidien ekmekleri tam buğday unundan yapılan, yağ, şeker ve herhangi bir katkı maddesi içermeyen ekmeklerdir. Bu sebepten sağlığa hiç bir zararı bulunmamaktadır. Mekanın genel konseptinde her şey doğal olarak ele alınır, bu yüzden sağlığı tehdit eden hiç bir ürün bulamazsınız. Menümüzde kızartma bile yok." dedi.

1 ay boyunca sadece ekmek yiyerek kilo verebilirsiniz!

Sempatik tavırlarıyla benim ve masadaki tüm konukların sempatisini kazanan Coumont konuya esprili bir biçimde yaklaşarak masadan kahkahaların uçuşmasına da sebep oldu.

1 ay boyunca kahvaltı ve öğle yemeğinden Le Pain Quotidien'in özel ekmeklerinden yapılan tartinelerinden düzenli olarak yersek kilo bile verebileceğimizi dile getirdi.. Coumont'un bu özel ekmek diyetini deneyip denememek size kalmış tabii ki..

Bu keyifli sohbetin sonunda da Coumont, "Le Pain Quotidien Cookbook" adlı kitabını da bizim için imzaladı..


Kısacası..

Alain Coumont ile tanışmak ve sohbet etmek oldukça keyifliydi. Ülkemize hoş geldin Alain.. Bir daha ki sefere görüşmek üzere, arayı çok açma..


Foto Galeri.

Bunlarda ilginizi çekebilir: