Gecce kuşları için lezzet rehberi

Can bu can; çeker. Geccesi gündüzü, öğleni akşamı yok bu işin. Aklına bir kere düştü mü bir yemek, çıkamazsın etkisinden öyle kolay kolay. Hele bir de geccenin bir vakti geldiyse aklına ansızın, vay haline, ara ki bulasın.. İşte gecceyi sabaha bağlarken guruldamaya başlayınca karınlar, yardımınıza koşacak mekan önerileri. Şimdiden beni affedin! Çünkü canınız çok çekecek, aklınıza en olmadık zamanda düşecek bu lezzetler..

ART OF FOOD

Çıkmışsınız eşinizle dostunuzla eğlenmeye; bol bol dans, e biraz da alkol var tabii.. Bütün kurtlar dökülmüş, bütün şarkılar bağıra çağıran söylenmiş, kadehler kah gidene kah beklenene kalkmış. Hiç olmadığı kadar güzelleşmiş dünya gözünüzde.. Ve gecce bağlanmaya başlarken bir sonraki günün sabahına, şafak sökmeye yaklaşırken; eve gitmeden önce uğramanız gereken birkaç mekan bekler sizi..

Gecce sonu efsanesi Sarıhan Gusto!Etiler’de yıllardır süre gelen Sarıhan efsanesini duymayan kalmamıştır herhalde. Bizim geccelerin kapanışı genelde Sarıhan’da gerçekleşir. Sarıhan Gusto denildiğinde aklı her ne kadar ilk olarak çorba gelse de, burada çorbadan çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Menüsünü inceleyen bilir Süperstar Ajda’nın çok güzel bir lafı vardı Sarıhan Gusto için: “Hayatımda ilk defa bu kadar medeni bir mekanda sakatat yedim.” Aynı zamanda ünlülerin de uğrak yeri. İşkembe olmazsa olmazı.. Ama domates, mercimek gibi heyecanı biraz daha düşük çorbalarını da mutlaka denemelisiniz. Aynı zamanda son derece hijyenik, test ettik onayladık, şiddetle tavsiye ederiz!

Söndürün kalbimi geliyor sucuğun efendisi: Tonton BabaE-5 üzerinde Cevizlibağ, Florya, Yeşilköy ve Bakırköy lokasyonlarının yanına Etiler şubesini de ekleyerek muhteşem bir açılım yapan Tonton Baba’nın sucuk ekmeğini tek geçerim! Ekmeği özel, sucuğu ayrı güzel. İster geccenin sonunda bu lezzetin bir parçası olun, ister gün içinde canınız ne zaman çekerse. Gecceyi bu lezzetten mahrum etmemenizi şiddetle tavsiye ederim!

Beni beni bihterini: Bodrum Mantı ArnavutköyAkla düştüğü an insanı delirten lezzet sıralamasında, sıra geldi benim favorime..Çıtır Bihter olmadan bir geccenin sonunu görmüşlüğüm sanırım yok! Arnavutköy’de o küçücük dükkandan nasıl bu kadar bağımlılık yaratan lezzetler çıkarıyor aklım almıyor. Çeşit çeşit mantısı, çökertmesi, çiğ böreği, tatlısı..Her biri ayrı olay. Fakat mantı dedin mi önünden saygıyla eğileceğin ilk mekan Bodrum Mantı. Geccenin sonu onunla güzel..

Aramıza yeni katılan güzel: Velvele MantıBodrum’dan İstanbul’a göç etmiş, mantının kadın işi olduğunu her halinden belli eden bir lezzet noktası Velvele Mantı. 7/24 açık bir şekilde hizmet veriyor. Akmerkez Ulus kapısının tam karşısında, butik bir mantıcı kendisi. Şıkır şıkır, hanım hanımcık bir gecce kuşu. İster evinize söyleyip mis gibi mantının tadına varabilir, isterseniz de samimi şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Lezzeti sokakta arayanlar!

Doğruya doğru.. Sokağın lezzeti de bir başka oluyor açıkçası.

Son dönemin en popüleri Karaköy, eğlence için size sınırsız seçenek sunuyor.. Her biri eğlenceye kendini adamış mekanlar. Ops Passage’da minik minik gecceye başlamışsınız, oradan atmışsınız kendinizi Colonie’nin eğlenceli kollarına.. Dans, müzik, biraz da alkol.. Ve veda etme zamanı yaklaşırken gecceye size önerim sahilden biraz devam etmeniz ve Eminönü’nde bir lezzet molası vermeniz. Gecceyi Eminönü’nde balık ekmekle de taçlandırabilirsiniz mesela!


Birbirimizi kandırmayalım geccenin bir vakti kimsenin canı Kinoalı Karides Salata çekmez! Ciğer çeker sıcak sıcak, kokoreç ister bu canlar.. Güzel yapan neresi var diye diye bir nohut pilavcı ararsın. Midye istersin delirmişçesine. Sucuğun kokusu gelmeye başlar burnuna. Uykuluk da bir seçenek tabii ki!

Kokoreç en güzel Silivrikapı’da yenir.

Uykuluğun iyisini Sütlüce’de bulursun; "Liman Uykuluk" denendi onaylandı, denemende fayda var.

İMÇ çarşısı civarında ise harika nohutlu pilav bulabilirsin.

En iyisi tabii ki Edirne, ama gecce gecce bizi oralara kadar götürme dersen, ciğerin iyisini de Taksim’de bulursun. Sanat Restaurant ciğer için lezzet dolu bir seçenek olabilir..Kumpir istersen tabii ki rotan Ortaköy.

Midye için en lezzetli seçenek ise Beyoğlu Balık Pazarı’nın girişinde seni bekler.

Bunca sokak lezzetini bir bir sayıp közde mısırı es geçmek olmaz tabii ki..

Bunlarda ilginizi çekebilir: