Geçmişin izlerini takiben: Neşemore

Arkasında dile kolay, tam 44 yıllık bir yaşanmışlık var. Onlarınki mekan işletmeciliğinden çok, köklü bir aile ağacının Yunan müzikleri eşliğindeki yaşam öyküsü. Bir ailenin sahip olabileceği en değerli mirasa sahipler; huzur, güven, eğlence, kalite. Anne, baba ve kardeş sahnede, ailenin büyük oğlu ise işletme bölümünde. Onlar bunu bir iş olarak görmüyorlar, bu onlar için bir yaşam tarzı. Bundan zevk alarak yapıyorlar, tutkuyla, aşkla..

ART OF FOOD

Cuma ve Cumartesi gecceleri özeldir, özel insanlarla, özel masalarda, güzel müziklerle geçmelidir.

Tüm hafta hayatın yoğun temposunda, kendimize, ruhumuza vakit ayırmak çok zordur. Gerçekleştirilmesi gereken toplantılar, bitirilmesi gereken raporlar, imzalanmayı bekleyen sözleşmeler ve milyonlarcası.. Hayatımızın çoğunu kaplayan bu kağıt parçaları, Cuma ve Cumartesi gecceleri, sahneyi kaplayan peçetelere dönüşse hoş olmaz mı?

İşte tam olarak ihtiyacınız olan her şey Neşemore'da mevcut.


Tüm hafta kaplumbağa gibi sırtınızda taşıdığınız tüm stresi, kapıdan girerken vestiyere asıyorsunuz. Kapıdan girdiğiniz anda, bir geccelik dünyayı kurtarma operasyonunuzdan vazgeçiyor, dünyanın sizi kurtarmasına hazırlanıyorsunuz. Eğlencenin kapıları önünüzde sonuna kadar açılmış durumda, kapıda ilgili, güler yüzlü bir ekibin ilk habercileri sizleri karşılıyor. Evdeki huzurunuzu yakalamanız için her ayrıntı itina ile düzenlenmiş. Dünya tatlısı Mekan İşletmecisi Yuli Bey,bu huzurun sırrını şu cümlelerle anlatıyor; "Burada her şey bir bütün, her detay bu bütünün bir parçası. Duvar kağıtları bile huzuru yakalamanız için özel seçildi. Buraya eğlenceye gelen tüm misafirlerimizin vakitlerinin ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. En küçük bir ayrıntıdan bile şikayet etmelerini istemiyoruz.". Yuli Bey'in her kelimesi doğru! Burada şikayet edebileceğiniz bir ayrıntı bulamazsınız. Müzik ve ses sistemlerini bile mekana özel hazırlamışlar; "Müzikten rahatsız olmaları değil, onunla coşmaları gerek." diyor Yuli Bey.


Bu tarz mekanlarda eğlence ön plana çıktığı için, yemekler, mezeler hep geri planda kalır. Bu yüzden mezeleri görmek ve tatlarına bakmak için sabırsızlıkla beklemeye başlıyorum. Masalar geldiğinizde hazır durumda sizinle birlikte eğlenmeyi bekliyorlar. Masaya oturuyorsunuz, şöyle bir göz gezdiriyorsunuz, her şey kusursuz bir şekilde karşınızda duruyor. Tam bu noktada bir mazi gizleniyor. Tam 44 yıllık bir tarifle aynı masadasınız; Zeytinyağlı yaprak sarma.


Kültürümüzde büyük yeri vardır Zeytinyağlı Yaprak Sarma'nın fakat bu hikaye hepsinden özel. Yıllar önce ailenin büyükannesine ait gizli bir tarif varmış, bu enfes lezzet tamamen onun ellerinden çıkarmış. Şimdi yıllar sonra, büyükanne malesef hayatta değil, fakat Zeytinyağlı Yaprak Sarma'sıyla ölümsüzlüğünü ilan etmiş durumda. O bir eser üretmiş ve eseriyle ölümsüzlüğü yakalamış süper büyükanne.. Yediklerimin en iyisi.. Şimdi tarifi miras bıraktığı sayılı kişiler biliyor ve yapmaya devam ediyor. Hikayenin çarpıcı kısmı; Neşemore'da 30 yıl önce babasının gençliğinde yediği sarmayı şimdi kızı aynı lezzette yiyebilir. Bu yüzden ben bu mezeye "Babaanne Sarması" demeye karar verdim. Bir babaanne olsam, torunlarıma bırakmak isteyeceğim mirasların ilk sırasında sanırım bu tarz bir şey olurdu..

Aynı zamanda favori mezelerimi de belirtmek istiyorum; Skordalya, Htipiti, Cacıki ve Özel soslu etli dolma.. İçlerinde ne olduğunu söylemeyeceğim, gidip keşfetmeniz, tadına varmanız gerek!


Sezon içinde iki kez meze menüsü güncelleniyor. Metrekare olarak çok büyük olmasa da, enerjisi ve ruhu bakımında Akmerkez'in arka taraflarında bulunan kocaman bir mekan. Dışarıda sigara içmek için şirin bir bahçesi bulunmakta. Işıklar loş, müzikler Yunan ağırlıklı kaliteli seçimler. Canlı müzik saat 22:30'da başlıyor. Özel davetler, doğum günleri ve kutlamalar için çok uygun. Cuma ve Cumartesi gecceleri hizmet veriyor, fakat diğer gecceler özel kutlamalarınız içinde Yuli Bey ile görüşüp bilgi alabiliyorsunuz. Misafirler son derece şık geliyorlar.


Saat 22:30 oldumu birden bambaşka bir aleme geçiyorsunuz.

Şarkısını yukarıdan gelirken söylemeye başlayan küçük kardeş Petro inanılmaz bir ses ve yoruma sahip. Sizi alıp çok başka dünyalarda gezintilere çıkarıyor. Kimi zaman Yunan adalarında heyecanla sirtaki yapıyor, kimi zaman göbek atıyorsunuz, bir bakıyorsunuz Yunan halayının ortasındasınız. Anne ve baba; Rulo ve Panço'da sahnedeler. Diyorum ya, onlar köklü bir aile ağacının çiçeklenmiş dalları, komple bir bütünler, çalışanlarından işletmecisine, sahnesinden mutfak ekibine, valesine, garsonuna kadar kocaman bir ailenin evine konuk oluyorsunuz.

Video yüklenemedi...Neşemore sayfalarca anlatıp bitiremeyeceğim bir mekan.

Ben ne kadar yazarsam yazayım, kapıdan girdiğiniz an yakaladığınız huzuru size tasvir edemem. Bu yüzden gidin, görün; ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

Unutmayın, hayat çok kısa! Cebinizi bol anıyla doldurmanız dileklerimle..

Sedef TÜRKER
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: