Happy Birthday Sunset!

"Bu dünyada sihir diye bir şey varsa; bu, birini anlamak, bir şeyi paylaşma çabası olmalı.." Before Sunset filminden beni derinden etkileyen bu cümleyle başlamamın tek sebebi filmin ismi değil. Çoğu insanın aksine sihire inanırım; sihirli dokunuşlara, sihirli bakışlara, sihirli hislere ve sihirli anlara.. Her insan kendi sihrini içinde taşır ve bazı zamanlarda, bazı yerlerde bu sihir çıkar açığa. İstanbul'daysanız ve bu şehrin sihir dolu tılsımlarını hissetmek istiyorsanız, işte karşınızda Sunset..

ART OF FOOD

Hayat kocaman bir pastadan ibaret aslında; bir dilim mutluluk, bir dilim hüzün, bir dilim aşk.. Her duygudan bir dilim alarak yaşıyoruz hepimiz. Bu yüzündendir ki bir gün çok mutluyken, bir kaç gün sonrasında gözlerimizden yaşlar dökülüyor. Böylelikle biliniyor gülümsemenin kıymeti. Hep gündüz olsa, geccenin kıymetini bilebilir miydiniz? Ağlamadan gülmeyi sevemeyiz; sıkılmadan eğlenemeyeceğimiz gibi.. Hayat her zaman mutluluk çıkaramaz karşınıza; bazen her şey alt üst olabilir.. Ama altın üstten iyi olmadığını da yaşamadan bilemeyiz! Bu yüzden her anımdan zevk alarak yaşamaya çalışanlardanım; yani hepiniz gibi. Ama en sevdiğim de o küçük mucize anları; hani birden bir mesaj gelir heyecanla telefona koşarız, ya da çok sevdiğimiz bir arkadaşımızı görürüz sokakta, hep hayalini kurduğumuz o tatil için uçaktan indiğimiz ilk an vardır, kazanılması gereken sınavların sonuçlarına baktığımız o an, uzun zamandır beklediğimiz bir terfi, aylarca yolunu gözlediğimiz birinin ufukta ilk görünüşü.. Bunlar gibi ilk anda mucizevi bir mutluluk ve aşırı dozda heyecan hissettiğimiz anlar..
O anların kıymetini bilin!

Şimdi bu mucizevi anların süresini biraz daha uzatabildiğinizi düşleyin. Mesela tüm gecce sürsün.. Ne kadar uzun sürerse sürsün, sizin yine de bitmesini asla istemeyeceğinizi biliyorum. Ama ne demiştik; yaşanılan andan alınan zevke bakmalıyız.. İşte tam bu mucizeyi düşlerken karşınıza çıkıyor Sunset! Sunset Grill & Bar..

Tamda bugün 21. yaşını kutluyor Sunset. 1994 senesinde, Ulus Parkı'nın içerisinde atılmış ilk tohumlar. 5. yaşını kutlarken, İstanbul'da bir ilke imza atmış ve Japon mutfağına olan yoğun ilgi sebebiyle mutfağına Sushi Bar'ı ekleme kararı almış. İyi ki de almış; şehirde sushi yediğim en harika nokta! Mutfağın gizli kahramanının hikayeside son derece çarpıcı. Sunset'in mutfağı dünyaca ünlü şef Hiroki Takemura'ya emanet. Kendisi Londra Nobu Restaurant ve Zuma gibi öncü restoranlarda çalışmış. Sunset'in lezzet başarısından dolayı kendisini tebrik ederim.. 1999 yılından beri Chaine des Rotisseurs üyesi olan Sunset, Türkiye'de bir çok ilke de imza atmış.. Bu sebepten tüm restoranların arasında yeri bambaşkadır bende..

Ayna ağacı..

Sunset'in sihirini daha kapıdan adım atmadan hissediyorsunuz. İstanbul'un en güzel tepesine Ulus Parkı'nın olduğu noktaya konumlanmış. İstanbul'un mucizesini en güzel hissedebileceğiniz noktaların başında gelen bir konumu var. Uzun ince yolundan geçerken kendinizi kırmızı halıda yürür gibi hissedersiniz. Geçtiğimiz günlerde, tekrar adım attım Sunset dünyasına. Yaklaşık 1 ay kadar önce barında bir değişiklik peşinde koştuğunu duymuştum. Bunun üzerine ilk fırsatta gitmek için aklıma kazıdım Sunset'i ve sonunda "Ah, keşke daha önce gelseydim!" dedirtecek yeni yüzüyle tanıştım Sunset'in. Muhteşem manzarası hala aynı; hele bu mevsimde Boğaz'ın hırçın suları güneşi umarsızca yansıtırken, baharın her tonu ağaçlara konmuşken, o meşhur Maxxi Poppy aydınlatmalarının arasından bu manzarayı seyretmek her zamankinden daha da büyüleyici! Her anında sanat akan Sunset'in yenilenmiş barı ilk adımımda beni büyülemeyi başarıyor. Aynalardan yapılmış, gösterişli bir ağacı hayal ettiriyor bana. Mekana hem modern ve şık bir dokunuş olmuş, hemde çok daha iç ferahlatan bir tasarım harikası çıkarmışlar ortaya. En kısa zamanda bir geccemi ayırıp şehrin renklerinin bu aynalardan yansımasına da şahit olup sizlerle paylaşacağım, fakat şuan gündüzün en güzel yansımalarını bu aynalarda bulduğum kesin. Alıştığımız Sunset havası, çok daha modern bir perspektif kazanmış. Ve çok yakışmış..
Sunset'in bu kısmını brasserie olarak düşünebilirsiniz. Öğle yemekleri için civardaki, hatta laf aramızda; kesinlikle şehirdeki en şık mekan! Yenilenen mönüsüyle de oldukça lezzetlenmiş. İşte yazının başında bahsettiğim sihirlerden biri bu yüzden Sunset. Gün ortasında, her şeyden soyutlanabiliyorsunuz burada. Sunset'in son derece güzel yüzlü, saygılı ve her biri işinin piri olan bir ekibi var. Siz bu ihtişamlı manzaranın keyfini çıkarırken, mutfakta ve salonda enerjisi tavan yapmış bir ekip sizin için en iyisini düşünüyor. Gün ortasında kendinize ayırdığınız o kısa süre içinde bile, burada unutulmaz tatlar keşfedecek ve öğle yemeği için yaptığınız bu seçimin başarısından dolayı kendinizi kutlayacaksınız..

Yeni mönüden sizler için seçtiklerim..


İşte hayat pastası diye bahsettiğim bu macerada size iyi geleceğine emin olduğum bir dilim Sunset bu şekilde.. Siz en iyisini istiyorsunuz, o size çok daha fazlasını sunuyor; herkesin hayatında bir dilim Sunset olmalı..

Ve sen Sunset! Yıllar geçtikçe şarap misali efsaneleşen, her gün doğumunda ve gün batımında şehrin en güzel renklerini içine çeken Sunset.. Sen, bir dilim lezzetten, bir dilim zerafetten ve bir dilim aşktan oluşan pastanı koy önüne, dileğini tut ve üfle..

Doğum günün kutlu olsun Sunset!

İyi ki varsın..

ps. 12 Mayıs Salı, Sunset'in 21. yıldönümü kutlamasından elde edilen tüm gelirin Boğaziçi Üniversitesi Vakfı'na bağışlanacağı geccede DJ Tarık Koray sizlerle olacak..
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: