İtalyan usulü: Cento per Cento

“Lasciate mi cantare sono l'italiano” yani diyor ki; şarkı söyleyelim sadece İtalyan usulü! Meşhur İtalyan şarkıyı biraz değiştirerek yorumlamak istiyorum; yemeğe gidelim, sadece İtalyan usulü. İtalya’ya gitmeye gerek kalmadan atalım kendimizi Nişantaşı’na. Ve her anı İtalyan bir mekana girelim, büyük merdivenlerinden teker teker inelim. Haydi Cento per Cento bizi bekliyor!

ART OF FOOD

Ah bu Eksen Grup’un birbirinden farklı konsept mekanları ah! Her birinize bayılıyorum. Şöyle sakin, huzurlu anlar için rotam hemen Salomanje olurken, “Haydi kızlar biraz eğlenelim!” dediğimizde Limoncello’ya atıyoruz kendimizi. Sortie’yi zaten tek geçerim! İşletme gibi işletme.. Ayakta alkışlıyorum. Bunlardan birisi de Nişantaşı’nda İtalya’ya gitmeye gerek kalmadan beni oraya götürmeyi başaran Cento per Cento..

Güneş yüzünü göstermeye başladı, baharın pırıltıları ruhumuza işlemeye başladıysa artık kendimizi kapattığımız kutulardan çıkarmamız gerekiyor. Kurtulalım şu kalın kazaklardan, botlardan.. Çıkalım kabuğumuzdan. Ve Avrupa Yakası’nın en trendlerinden olan Nişantaşı’na atalım kendimizi. İster öğle, ister akşam yemeklerinizde size eşlik edecek bir İtalyan’dan bahsedeceğim sizlere. O kadar şık bir ambiyans yaratılmış ki, hemen havaya giriyorsunuz. Her noktası özenle dekore edilmiş bir mekandasınız. Duvarlarındaki şık tabakları, evimizde olmasını hayal ettiğimiz zarif ve şık bir kitaplık, masaları, barı.. Her ayrıntısıyla sizi büyülüyor İtalyanımız.


Dış mekanda güzel havanın keyfini sürebileceğiniz, Nişantaşı sokaklarının ritmini hissedebileceğiniz, keyifli anlar geçirebileceğiniz bir konsept yaratılmış. Sokağın ruhunu tümüyle hissediyorsunuz. İç mekanda da aynı şekilde, çok özel bir doku hakim. İçeride, sokaktan biraz daha izole durumdasınız, ama tamamen kendi havasını yaratmayı başarmış.


Cento’nun merdivenleri

Sokaktan iç mekana doğru giderken koca koca birkaç basamak iniyorsunuz ya.. Ben bayıldım bu merdiven konseptine! Upuzun bir kış sezonu boyunca en büyük hayalim şu havaların bir anca önce ısınması ve kalabalık bir arkadaş grubuyla bu merdivenlerin üzerinde oturmaktı. Neyse ki artık yazın ilk habercilerini görmeye başladık. En kısa zamanda Cento per Cento’nun merdivenlerinde görüşürüz..

İtalyan aile yemeği

Cento per Cento hitap ettiği kitle itibariyle de gönlümde apayrı bir yer kazanmayı başarıyor. Nezih insanların tercih ettiği bir mekan. Tıklım tıklım olsa bile asla ama asla size rahatsızlık hissi veren bir mekan değil. Hep huzurlu, hep mutlusunuz!


Bir de lounge bölümü var ki..

Cento per Cento’da perdenin arkasında sizi bekleyen rengarenk bir konsept daha var: Cento Lounge. Dinamik, canlı heyecanlı.. Dekorasyonu büyülüyor, aralara serpiştirilmiş renkli koltukları ve duvar boyu uzanan muhteşem barı oldukça seksi bir görüntü sergiliyor. İş çıkışı birkaç kadeh için harika bir seçenek! Cuma ve Cumartesi gecceleri ise özel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. DJ’in seçtikleri müzikler ve yaratıcı sunumlarıyla dikkatleri üzerine çeken kokteylleri ise çok meşhur. Cento Lounge gecce planlarınız için kesinlikle en doğru tercih!


Lezzetin Cento hali..


Günlük olarak hazırlanan makarnalar, ravioli ve risottolar, taş fırında pişirilen ince pizzaları ile Cento per Cento, İtalyan geleneksel yemeklerini modern bir sunumla misafirlerine sunuyor. Her zaman, yeni ve mevsimlik ürünler ile hazırlanan Cento per Cento'nun menüsü, Londra merkezli ünlü şef Maurizio Morelli ile oluşturulmuştur. Ve her adımda lezzeti hissediyorsunuz!

Denizden gelen makarna


Spaghetti alle vongole yani; Kum midyeli spagetti, sarımsak ve acıyağ.. Sunumunun şıklığına denebilecek tek kelime yok fakat ilk bakışta biraz ürkütücü geliyor. Ama şefimizin tavsiyesiyle masamıza gelen bu tabağı tattıktan sonra özel lezzeti hissediyoruz. Oldukça başarılı..

Ne tatlı şeysin sen öyle


Vitello Tonnato yani; Fırında pişmiş dana dilimleri, ton balığı, kapari ve mayonez sos ile enfes bir lezzet. Tam bir İtalyan! Cento per Cento’da olmazsa olmaz olarak önerdiğim bir başlangıç!

Galiba aşkı buldum


Bresaola yani; muhteşem bir lezzet! Domates sos, bresaola ve rokanın harika buluşması. Ayrıca formuna dikkat edenler için kepek hamurundan da yapılabiliyormuş..

Kısacası; İtalya biletiniz yoksa, Cento per Cento var!

VIDEO

Bunlarda ilginizi çekebilir: