Karaköy'ün şeytan tüyü Pim Karaköy

“Güzel yaratılmış bir eserin anlamı, onu işleyip şekillendirenin ruhunda olduğu kadar, onu izleyenin de ruhundadır. Hatta o güzel esere binbir anlamını veren bizzat onu izleyendir.” der Oscar Wilde. Ruhuna sanatın küçük bir parçacığı yansımış biri için harika bir mekan önerisi: Pim Karaköy!

ART OF FOOD

Tüm hayatı sanata adamanın zorunluluğu yok, hatta belki ülkemizde bunu gerçekleştirmenin imkanı da yok. Ama sanata olan ufak bir dokunuşunuz bile tüm bakış açınızı değiştirmeye yardımcı olacaktır. Bir kitap, bir film, bir nota, bir resim… Hayatınızı değiştirmeye yetecektir belki de. Sanatın fırçası bir kez değmişse size, işte dünyada bundan büyük nimet yok! Artık insanlar farklı görünmeye başlar gözünüze, her şey öz halinde, her nefes daha yalın, çok daha sade. Kalbin ritmi farklı atmaya başlar, duygular çok daha coşkulu, çok daha olması gereken gibi… Artık yaşadığınız evren, size sonsuz tılsımlar yaratabilecektir.


Geçtiğimiz günlerde, şanı önce kulaktan kulağa, şimdiler de ise bangır bangır yayılan Karaköy’e bir ziyaret gerçekleştirdim. Her adımı farklı bir semt Karaköy. Butik cafeleri, ayrıntıcı ruhu ve görsel şöleniyle İstanbul’a bambaşka bir hava kattığı kesin. Dar Karaköy sokaklarında, tavandan tavana uzanan siyah ferforje pencereleri ve kapısıyla Pim, ilk bakışta dikkatinizi çekiyor. Dışarıdan gördüğünüz anda içerisinin heyecanı sarıyor. Birkaç tahta basamak çıktıktan sonra Pim’in kapıları sizlere açılıyor. Pim’in ilk dikkat çekici özelliği, diğer Karaköy mekanlarına nazaran çok daha geniş ve ferah olması. Bembeyaz duvarları, farklı tasarımıyla göz kamaştıran sandalyeleri, masaları ve kapıdan girdiğinizde sağ tarafınızda kalan, renkleriyle size etkisi altına alan müthiş bir graffiti!


Pim Karaköy, güzel yaratılmış bir eser!

Pim Karaköy bir aile şirketinin eseri; eski bir torna dükkanına, tutku dolu enerjisiyle yeniden can vermiş bir ailenin eseri. Pim Karaköy, ruhunu en çok Nazlı Heray’a borçlu; enerjisi hiç eksilmeden, gözlerindeki tutkuyla bıkmadan usanmadan çalışan, genç, dinamik, hırslı ve çok güzel bir kadın. Mekanın logosunu biraz daha dikkatli incelediğinizde, tıpkı bir aileyi temsil eder gibi, her şeyin bir çatı altında toplandığı izlenimine kapılıyorsunuz. Mekanın ruhunda bir birleşim, bir oluşum söz konusu. Zaten ‘pim’in anlamı, iki objeyi bir araya getiren son parça.


Huzur ve lezzeti bir araya getiren son parçam: Pim Karaköy

Ruhunun bir parçasında daima sanat olan bir Art of Food olarak şunu içtenlikle paylaşmak isterim; Karaköy’de ilk üç listeme giren bir mekan yapmışlar. Ellerine kollarına sağlık. İlk adımda dekorasyonu ile büyüleyen Pim’i yaşadıkça, daha da zaman geçirdikçe, ayrıntılarına dokununca, buranın ruhumu dinlendiren bir yer olduğuna emin oluyorum. Güzel havalarda üstü açılan, duvarlardaki ayna detayları sayesinde olduğundan çok daha geniş görünen, sıkışmışlık hissini yok eden bir alanı söz konusu.

Art of Food favorisi: Pim Patisserie!Pim Karaköy’ün hemen yan tarafında, Karaköy sokaklarında Fransız rüzgarları estiren dış dekorasyonuyla size Pim Patisserie bekliyor. Vitrinde duran birbirinden renkli tatlılar heyecanlanmanıza yeter de artar bile. Yeşil duvarı, şirin sarı kapıları ve Karaköy’ü tatlandıran lezzetleri gerçekten unutulmaz. Ayrıca dilerseniz yağsız ve organik tatları da bulabilirsiniz. Rengarenk cupcakeler, birbirinden güzel lezzetler… Hatta sevdiklerinize özel günlerinde lezzetli Pim pastalarından bir sürpriz yapmak isterseniz, iki gün önceden sipariş vermeniz de yeterli.

Sıcak bir çorba iyi gelecek


Havalar hala tam olarak düzelmese bile, yoğun kar yerini daha hafif rüzgarlara bıraktı. Ama soğuğun bizi tamamen terk etmiş sayılmadığı bugünlerde içinizi ısıtacak Ispanaklı yeşil mercimek çorbasını mutlaka denemelisiniz.

Kendisi yöresel, sunumu trend


Pim’in en özel lezzetlerinden biriyle tanışmayı sakın ihmal etmeyin! Karşınızda Hatay İçli Köfte.


Hayatlarına sanatın hükmettiği insanları, toplum daima hayalperest olarak görürmüş ama bırakın görsünler… Siz de dünyayı çok farklı göreceksiniz!

Pim’e uğramadan geçmeyin; ruhunuzu dinlendireceksiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir: