Huzurun Kıyı'sına vurun

“Dünyada bu kadar çok yer olduğu halde, var olabileceğin, sana fazlasıyla yetecek ufacık bir yer bile bulamazsın. Sesleri aradığında, karşına çıkan sessizlik olur. Sessizliği arzuladığınızdaysa durmak bilmeyen kehanet başlar. O ses, zamanı geldikçe, senin kafanın içindeki gizli düğmesine basar.” Huzur arayışı bu cümlelerle anlatılır Sahildeki Kafka’da.. Gizli düğme Tarabya’da gizlenmiş durumda; işte Kıyı Restaurant’da geçirdiğim hoş saatlerin detayları..

ART OF FOOD


Yaptığı işin içinde deniz olan insanlar, bana hep özel gelmiştir. Ruhları denizlerden besleniyormuşçasına engindir, bulundukları sahilin değerini bilir, bir o kadar da karşı sahilleri merak ederler. Hayata karşı daha güçlü bir duruşları vardır. Dertleri de vardır elbet ama denizin berrak suyunda akıp gidiyormuş gibi tasasız gözükürler; her zorluğa rağmen hayatı severler, özel olduklarını bilirler.

Bu yüzden balık restoranları da çok anlamlı gelir bana; içinde denizden gelen o saflık, tazelik ve huzur vardır. Denizin her ayrıntısı ruhu dezenfekte eder. Seslerden kaçmaya çabaladığım zamanlarda, gizli düğmeye mutlaka bir balıkçıda basarım..


Gizli düğme: Kıyı

Kıyı, 1966 yılından beri Tarabya’da, aynı adresinde hizmet vermeye devam eden bir restoran. İstanbul’un en özel koylarından birinde, aradığınız huzuru ve lezzeti aynı anda bulabileceğiniz, dostluklarınızı pekiştirebileceğiniz, sizi bambaşka bir evrene götürmeyi başaran bir mekan. Adımınızı başka bir dünyaya atacaksınız, atmosferiyle sizi ele geçirmeyi başaracak. Samimi ve özenli bir dekorasyona sahip. Duvarlarda yıllar içinde biriken çok özel bir koleksiyon var. Çeşitli fotoğraf sanatçılarına ait fotoğraf ve bazı sanatçıların yaptığı resimler restoran içinde sergilenmekte. Özellikle Ara Güler’in hiçbir yerde göremeyeceğiniz eserlerini Kıyı’da bulabilirsiniz; fotoğraf düşkünleri, bu ufak ayrıntı aklınızda bulunsun.Umduğunu bulmak..

Çok sayıda Kıyı müdavimi var; sürekli aynı misafirleri ağırlamaktan, aynı zamanda da yeni yüzler görmekten mutlu olan bir ekip var Kıyı’da. Tüm misafirlerine aynı ilgi ve özenle yaklaşıyorlar. Yılların deneyimini içinde barındıran Kıyı, hizmet kalitesi olarak da son derece yüksek; saygılı çalışanlar, işini seven insanlar dolu bir restoran. Manzarası, yemekleri, ortamı..Her ayrıntısının tadı başka. Özellikle üst katın müthiş bir manzarası var, oturduğunuz yerden tüm koya hakimiyet sağlayabiliyorsunuz. Burada tam anlamıyla umduğunuzu bulacaksınız.

Hayat dostlarla özel..

Daha önceden Kıyı’da bulunanlar bilir; burada damarlarınıza kadar dostluk kavramını hissedersiniz. Siz müşteri değil, Kıyı’nın bir dostusunuzdur. Dile kolay tam 48 yıldır süre gelen bir gelenek Kıyı; bu kadar uzun süredir aynı kaliteyi çoğaltarak ayakta tutabilmek, yılların ve dostlukların bir başarısı.. Kurulduğu günden bu yana aynı lezzetleri içinde barındıran, mevsimine göre şekil değiştiren bir menüye sahip. Balık seçimleri mevsime göre yapılıyor ve en tazeleri kullanılıyor. Zaten mekanın içinde tabağınıza gelecek balıkları görmeniz mümkün; eğer o kısma bakarsanız balıkların günlük olmasına ne kadar özen gösterdiklerini de anlayacaksınız.

Kıyı bir tattır..

Balıklar mevsimlik ve günlük, mezeler şık, sade, doğal ve lezzetli..Doğal lezzeti hissedeceğinize garanti verebilirim, çünkü her malzeme özenle seçiliyor. Sofranıza gelen her şey taze ve zarif bir sunumla geliyor.

Boncuk gibi bir lezzet: Tarama


Balık yumurtasının ezilmiş halinden yapılan Tarama’yı kesinlikle denemelisiniz. Soğuk mezelerden favorim olmayı başardı, hafif ve özel bir lezzet..

Bildiğiniz lezzetin harika yorumu; Lakerda


Karides Tereyağlı Mantarlı Sote


Ara sıcaklara geçtiğinizde, menüde gizlenen enfes bir tat keşfedeceksiniz. Eğer sizde keyif alarak yemek yemeyi sevenlerdenseniz, bağımlısı olabileceğiniz kadar etkileyici bir lezzet.

Art of Food vazgeçilmezi: Sufle


Ahududu ve damla sakızlı dondurmayla servis edilen, şık sunumunun yanında hafif tadıyla da yemeğinizin kapanışını yapabileceğiniz enfes bir sufle. Çikolata düşkünlerine duyurulur.. Mutlaka denemelisiniz.


Kıyı yaşanarak güzelleştiğiniz bir restoran; gidin, görün, tadın.

Kıyı biraz hayat gibi.. Yaşandıkça anlaşılır..

Biraz da şarap gibi.. Yıllandıkça tatlanır..

Ruhunu, ruhunuzda hissedin, Kıyı ancak böyle yaşanır..

Sedef Türker

Bunlarda ilginizi çekebilir: