Michelin yıldızlarıyla parlamak için son günler

Baharın resmi açılışının yapıldığı şu günlerde süper bir haber aldım! Huzurunu başka semtlerde kolay kolay bulamadığım Kalamış'ın en şık mekanı Da Mario'dan Michelin yıldızları saçılıyormuş şehre.. Durum nedir, ne değildir diye ben de çevirdim rotamı Da Mario Kalamış'a. Bir de ne göreyim? Ünlü İtalyan restoranı Il Riccio’nun Michelin yıldızlı şefleri tarafından hazırlanan çok özel bir menü beni bekliyormuş. Önce yazıyı okuyun, sonra bu lezzetlerle tanışmaya Da Mario Kalamış'a ışınlanın..

ART OF FOOD

Sokaklarından bambaşka bir ruh gezinir Kalamış'ın; gerçekten de bir tatlı huzur var bu semtte. Sessiz, sakin, kendi halinde, kendine has..

Kalamış'ta bir çok mekan arasından, Da Mario'nun yeri bende çok ayrıdır. Marina'nın tam karşısından, huzura harika bir yolculuk. En son yolum soğuk bir kış günü düşmüştü Da Mario Kalamış'a. O zamanlar uzun uzun iç geçirmiştim; havalar biraz güzelleşse bu bahçede ne keyifler yapılır diye.. Nitekim sonunda bahar gösterdi o çok özlediğimiz yüzünü. Da Mario Kalamış'ın ferah ve şık bahçe kısmında, kısmen izole bir alanda mekanın ambiyansı ile baş başa kalıyorsun. Hafifçe, sıcacık esen rüzgar değiyor tenine. Özlenen bahar huzuru bu olsa gerek..


Ünlü İtalyanlar Da Mario Kalamış'da..

Michelin yıldızlı şeflerin hazırladıkları özel menüyü denemek için heyecanım daha mekana varmadan yolda başladı. Da Mario'ya adım attığım anda bu yıldızlı heyecan, kocaman bir huzurla bütünleşti. Hemen soframa geçtim ve harika bir lezzet yolculuğundan yerimi aldım.


İtalya’nın vazgeçilmez tatil destinasyonu olan Capri Adası’nın en seçkin otellerinden Capri Palace Hotel & Spa’nın Michelin yıldızlı restoranı olan ve Türkiye’de D-Hotel Maris ve Bodrum Cennet Koyu’nda misafirlerini ağırlayan Il Riccio Restaurant & Beach Club, İstanbul’un klasikleşen İtalyan restoranı Da Mario ile yaptığı işbirliğiyle özel lezzetlerini İstanbul’a taşımış. Ama elinizi çabuk tutmanızı öneririm, çünkü bu lezzetler 9 Nisan'da aramızdan ayrılıyor. Tabii bu konuda da nacizane bir dileğim oldu.. Lezzetlere az sonra geçeceğim o zaman siz de bana hak vereceksiniz; özel hazırlanan lezzetlerden bazıları bence Da Mario'nun yaz menüsüne girerse süper olabilir!

Menüyü hazırlayan şefler arasında Il Riccio’nun Executive Şefi Andrea Migliaccio, dünyaca ünlü lüks otel zinciri ve restoranlarda deneyim sahibi olan Il Riccio Bodrum’un Resident Şefi Giovanni Caiazzo ve Sous Şef Vincenzo Salvatore, Il Riccio D Maris Resident Şefi Matteo Pezzuolo ile Sous Şef Enrico De Martino bulunuyor.


Yıldızlı menüde neler var?

Il Riccio @ Da Mario özel menüsü daha başlangıcı ile damgasını vuruyor damaklara. Çetin bir kışı bol bol sıcacık çorbalarla geçirdikten sonra, artık yazın soğuk çorbalarının vakti geldi! Soğuk çorba zor zanaattir benim için.. Lezzeti ve kıvamı, sıcak çorbadan çok daha iddialı olmalıdır. Michelin yıldızlı şeflerimizin elleriyle hazırladıkları muhteşem bir Soğuk Domates Çorbası geliyor ilk olarak sofraya. Rengiyle, sunumuyla, taptaze hissiyle daha tadına bakmadan başınızı döndürmeyi başaracak cinsten kendisi. Kırmızı karides, yeşil biber ve ricotto peyniriyle sunulan harika bir başlangıç..


Ton Balığı olduğuna inanamadık..

Menünün ikinci eseri ise et görünümlü harika bir Ton Balığı! Sofraya ilk geldiğinden dilim dilim etler olduğunu düşüneceksiniz.. Ama gerçeği öğrendiğinizde heyecan ikiye katlanacak. Anasonla Marina Edilmiş Ton Balığı! Kusursuz bir yorum, harika bir lezzet.. Kızartılmış kabak ve Akdeniz sosla sunulan bu şaheserin tadına doyamayacaksınız..


Risotto'da gizlenen domatesleri bulalım..

Da Mario'nun menüsündeki Risotto'ları zaten şehirde kesinlikle tek geçerdim.. Öyle her yer kıvamını tutturamaz Risotto'nun, ama hep derim Da Mario bu işim piri olmuş!

Il Ricco @ Da Mario menüsünde de çok özel bir Risotto çıkıyor karşımıza; Mürekkepbalıklı Fesleğen Risotto, pişmiş domates ve kurutulmuş balık yumurtası ile sunuluyor. Asıl sürprizi ise Risotto'nun içine gizlemişler.. Lokmalarınız bir bir geçerken boğazınızdan, bir anda yemeğin gizli tarifi olan domates ile karşılaşıyorsunuz. Kesinlikle denemeniz gereken bir lezzet.


Yıldızlı menünün kapanışında da, başlangıcından olduğu gibi harikalar yaratılmış.. Sözü sadece sanatın ta kendisi tatlı tabağının fotoğrafına bırakmak istiyorum..


Kısacası..

Benim için unutulmaz bir deneyimdi. Her lokmasını hayranlıkla izlediğim bir deneyim.. Lezzetin ve keyfin tam anlamıyla tadına vardım. Yaşamlarını tutkuyla birleştirip mutfağa adayan şefleri şehrimizde görmek ne kadar büyük bir gurur! Elinizi çabuk tutun ve bu lezzetlerle tanışmak için Da Mario Kalamış'a ışınlanın..

Bunlarda ilginizi çekebilir: